O nás

Našou misiou je prispievať k pozitívnym zmenám v módnom priemysle a podporovať kvalitné a udržateľné obliekanie prostredníctvom cirkulárnej ekonomiky s ohľadom na inklúziu v spoločnosti.


Fungujeme na princípoch obehového hospodárstva. Znamená to, že oblečenie po použití neskončí na skládke odpadu, v spaľovni či zabudnuté v skrini, ale zostáva v "obehu".

Šumné ponúka na prenájom kvalitné a výnimočné kúsky od lokálnych značiek, ktoré vyrábajú oblečenie v duchu slowfashion, na rôzne časové obdobie. Keď sa vám kúsok zunuje, jednoducho ho vrátite a môžete si vybrať iný kúsok. Pôvodný kúsok riadne vyčistíme, ošetríme a poputuje k ďalšiemu zákazníkovi.

A tak ďalej, dokolečka dokola :). 

Keď sa odev časom stane nenositeľným alebo sa nenávratne poškodí, poputuje na recykláciu - ak to bude možné, tak ho upcyklujeme (prešijeme/upravíme na nový model, ktorý znova pošleme do "obehu") alebo ho posunieme do firiem, ktoré z textilného odpadu vyrábajú izolácie pre budovy či iné produkty.


Zber oblečenia do Knižnice oblečenia

Zakladáme 1. Knižnicu oblečenia na Slovensku - pomôžte nám ju naplniť Každý máme v skrini kúsok oblečenia kupovaný s láskou a radosťou na výnimočnú príležitosť, ktorý nám už ale nesedí alebo ho z rôznych príčin nemôžeme znovu nosiť. Aby vaše oblečenie nestálo zabudnuté v skrini, ale mohlo zažiť tisíc ďalších príbehov, môžete ho darovať do prvej Knižnice oblečenia na Slovensku.

Prezentácie a prednášky

Prostredníctvom prezentácií a prednášok šírime osvetu v oblasti módneho priemyslu a udržateľného obliekania, o požičiavaní a ekologických alternatívach v módnom priemysle. 

Ak máte záujem, veľmi radi pre vás pripravíme prezentáciu vo vašej firme, na škole či na rôznych podujatiach. 


Workshop: Aká veľká je vaša módna stopa?  

Chcete vedieť, aká veľká je vaša módna stopa? Zistite, aký dopad má váš spôsob obliekania a starostlivosti o oblečenie na životné prostredie. 🌍 Zároveň vám poradíme tipy a triky, čo môžete  robiť lepšie, kde oblečenie nakupovať, ako  sa oň starať a poskytneme vám mnohé ďalšie rady z našej slowfashion kuchyne. 

Máte záujem o worskhop? Kontakujte  nás: 


Obežník pomalej módy

Každý mesiac pre vás pripravujeme novinky zo sveta pomalej módy. Dozviete sa zaujímavé správy o udržateľnej módy, zhrnieme pre vás tipy na články, podcasty či podujatia, ktoré určite stoja za nášvtevu :).  

Šumný blog

Našimi pravidelným blogom šírime osvetu v oblasti udržateľnosti v módnom priemysle a cirkulárnej ekonomiky, rozprávame o ekologických alternatívach v módnom priemysle, dávame rady a tipy na udržateľné obliekanie, zverejňujeme rozhovory s lokálnymi dizajnérmi a prezentujeme princípy ich tvorby. 

Kto stojí za Šumné?

Volám sa Dominika a momentálne pracujem ako tímlíderka pre inklúziu a diverzitu v Nadácii Pontis, kde sa venujem programom na podporu zraniteľných skupín ľudí. Keďže som presvedčená, že bez zdravej planéty sme zraniteľní všetci, v súkromí sa venujem cirkulárnej ekonomike, som veľká minimalistka a pokúšam sa o bezodpadový spôsob života. Popritom vo mne rýchlo vzplanula vášeň pre slowfashion. A z tejto vášne vzišiel projekt Šumné.

Keď mám chvíľku čas, zbožňujem čítať biografie historických osobností, neodolám joge či protestu za práva žien, menšín či za iné slušné veci :). 

ŠUMNÝ MAIL
FACEBOOK
INSTAGRAM

Som Evka a o udržateľnú módu sa zaujímam už od svojho štúdia v Škandinávii, kde som si vyskúšala minimalizmus, SWAP-y, aj možnosť prenájmu oblečenia, čo ma tiež inšpirovalo k napísaniu diplomovej práce na tému zdieľanej ekonomiky. Keďže mám tri sestry, s ktorými som si oblečenie menila takmer denne, požičiavanie oblečenia mám v krvi a verím, že sa nám ho vďaka projektu Šumné podarí priniesť širšej verejnosti. 

Vo svojom voľnom čase sa rada venujem čítaniu, návštevám filmových klubov, zaujímavých diskusií a workshopov a mojou veľkou vášňou je aj hlbšie spoznávanie krásnych kútov Slovenska, ktorého sa po návrate zo zahraničia neviem nasýtiť.

ŠUMNÝ MAIL 
FACEBOOK

Ja som Betka a k téme udržateľnosti som sa dostala počas štúdia v Dánsku, kde sme Ciele udržateľného rozvoja od UN zapájali do každého projektu a klimatická kríza bola téma číslo 1. 

Z môjho pohľadu však prenájom oblečenia neplní len účel nezahlcovať planétu textilným odpadom, ale je to šikovné riešenie ako sa obliecť na rôzne príležitosti a nezahltiť si pritom vlastný šatník. Inak som veľký fanúšik zelených inovácií a večný optimista 🙂.Volám sa Sonka a moje okolie ma pozná ako zanietenú milovníčku sekáčov, swapov, či rôznych eventov týkajúcich sa udržateľnosti v módnom priemysle. Rada dodávam vizuálnu podobu nápadom, ktoré potrebujú ulahodiť našim očiam. Zbožňujem nabité dni. Teším sa zo všetkých zmysluplných myšlienok, ktoré napomáhajú a upozorňujú na spôsoby, ako spraviť svet lepším miestom na život . Rada si pochutnám na vegetariánskom jedle a trávim večer s priateľmi pri pohári dobrého vínka. Zároveň neodolám objavovaniu nových cestovateľských destinácii a útulných kaviarničiek.

Volám sa Janka a som špecialistkou na kampane a Šumné pomáham ako dobrovoľníčka. Keď som sa totiž pred 2 rokmi sťahovala, uvedomila som si, že 80% vecí, ktoré vlastním, vôbec nepotrebujem a pritom všetky si vybrali svoju daň na surovinách aj planéte. Je jedno či som tú košeľu mala raz alebo 50-krát. Daň bola stále rovnako vysoká. A tak som začala pomaly meniť svoj prístup k nakupovaniu a životnému štýlu. Rada pomôžem tomu, aby sa o možnosti prenájmu oblečenia dozvedelo čo najviac ľudí.

ABSOLVOVALI SME PROGRAMY ZAMERANÉ NA SOCIAL IMPACT 

Dostali sme sa medzi top 6 projektov v programe TARGET. Ide mentoringový formát určený spoločensky-prospešným firmám alebo iniciatívam, ktoré svojimi produktami a službami aktívne riešia problémy vo svojom okolí.

Sme jedným zo 7 projektov, ktoré boli podporené v grantovom programe Nadácie SLSP #mamnato v oblasti Rozvoja životného prostredia. V programe bolo hodnotených 438 oprávnených projektov, z toho 107 projektov v našej oblasti.

Projekt Šumné - Knižnica oblečenia uspel v programe Rozbehnisa! a zároveň sa stal jedným z top ocenených 4 nápadov z okolo 250 prihlásených projektov.

Podarilo sa nám získať fyzické členstvo v Inkubátore Slovak Business Agency a k tomu množstvo konzultačných hodína s mentormi a mentorkami.

MEDIÁLNY PRO BONO PARTNER

Prvý online MAGAZÍN pre podnikateľky a všetky akčné ženy, ktoré sa chcú sebarealizovať, vzdelávať a rásť. Denne prináša inšpiratívny obsah, delí sa o príbehy iných akčných žien a mám, ktoré nasledujú svoje sny.