O nás

Náš projekt funguje na princípoch cirkulárnej ekonomiky. Znamená to, že oblečenie po použití neskončí na skládke odpadu, v spaľovni či zabudnuté v skrini, ale zostáva v "obehu".

Šumné ponúka prenájom kvalitnách výrobkov od lokálnych značiek, ktoré vyrábajú oblečenie v duchu slowfashion, na rôzne časové obdobie. Keď sa vám kúsok zunuje, jednoducho ho vrátite a môžete si vybrať iný kúsok. Pôvodný kúsok riadne vyčistíme, ošetríme a poputuje k ďalšiemu zákazníkovi.

A tak ďalej, dokolečka dokola :). 

Keď sa odev časom stane nenositeľným alebo sa nenávratne poškodí, poputuje na recykláciu - ak to bude možné, tak ho upcyklujeme (prešijeme/upravíme na nový model, ktorý znova pošleme do "obehu") alebo ho posunieme do firiem, ktoré z textilného odpadu vyrábajú izolácie pre budovy či iné produkty.


Kto stojí za Šumné?

Volám sa Dominika a momentálne pracujem ako tímlíderka v neziskovej organizácii, kde sa venujem programom v téme chudoba a inklúzii ľudí so sociálnym a zdravotným znevýhodnením. Keďže som presvedčená, že bez zdravej planéty ochudobnieme a budeme znevýhodnení všetci, v súkromí sa venujem cirkulárnej ekonomike, som veľká minimalistka a pokúšam sa o bezodpadový spôsob života. Popritom vo mne rýchlo vzplanula vášeň pre slowfashion. A z tejto vášne vzišiel projekt Šumné.

Keď mám chvíľku čas, zbožňujem čítať biografie historických osobností, neodolám joge či protestu za práva žien, menšín či za iné slušné veci :). 

FACEBOOK
INSTAGRAM

Som Evka a o udržateľnú módu sa zaujímam už od svojho štúdia v Škandinávii, kde som si vyskúšala minimalizmus, SWAP-y, aj možnosť prenájmu oblečenia, čo ma tiež inšpirovalo k napísaniu diplomovej práce na tému zdieľanej ekonomiky. Keďže mám tri sestry, s ktorými som si oblečenie menila takmer denne, požičiavanie oblečenia mám v krvi a verím, že sa nám ho vďaka projektu Šumné podarí priniesť širšej verejnosti. 

Vo svojom voľnom čase sa rada venujem čítaniu, návštevám filmových klubov, zaujímavých diskusií a workshopov a mojou veľkou vášňou je aj hlbšie spoznávanie krásnych kútov Slovenska, ktorého sa po návrate zo zahraničia neviem nasýtiť.

ŠUMNÝ MAIL 
FACEBOOKJa som Betka a momentálne študujem v Dánsku, kde neustále riešime problematiku udržateľnosti a aký dopad na planétu má naše doterajšie správanie. Z môjho pohľadu však požičiavanie si oblečenia neplní len účel nezahlcovania planéty textilným odpadom, ale je to šikovné riešenie ako sa obliecť na rôzne príležitosti. Som človek, ktorý obľubuje športovú módu a streetwear, zároveň však chcem pôsobiť zodpovedne v budúcej práci a neobmedzovať sa v tom, kam chcem ísť a čo chcem dosiahnuť tým, čo vlastním.