Život bez práčky? Dá sa to!
Predstavte si, že si ráno do práce oblečiete čierne tričko a rifle. Po príchode domov si rifle rýchlo vymeníte za pohodlnú sukňu a utekáte do kina. Ďalší deň ani nerozmýšľate, čo na seba a znova si oblečiete to isté čierne tričko. Zdá sa vám táto predstava neuveriteľná? Onedlho to môže byť bežná realita! Na trh prichádza unikátny rad oblečenia, ktoré nemusíte prať 100 dní. Slovom sto! Poďme sa pozrieť, ako to funguje.

Značky prinášajú revolúciu v nosení oblečenia
Start up Unbound Merino vyrobil tričko, ktoré môžete nosiť týždne bez obáv zo zápachu. Ich značka Wool Prince vyrába oblečenie, ktoré je odolné proti zápachu a vydrží čisté 100 dní. Pri výrobe používa extra jemnú vlnu, ktorá nezachytáva pot, vlhkosť, pomáha regulovať teplotu a umožňuje pokožke dýchať. Značka bola zatiaľ zameraná skôr na mužov. Vyrába pre nich košele a spodnú bielizeň. Najnovšie sa už však zamerala aj na dámsky šatník.
Eko-friendly značka Pangaia zase vytvorila špeciálne tričko z morských rias napustené olejom z čajovníka. Práve príjemná vôňa čajovníka má udržať tričko medzi praniami dlhšie svieže. Značka odhadla, že oproti klasickému bavlnenému tričku ušetria na výrobe jedného trička až 3000 litrov vody.

Zníženie spotreby vody aj uhlíkovej stopy
Pranie pritom nezaťažuje planétu len samotnou spotrebou vody, ale tiež uhlíkovou stopou, ktorá sa pri ňom tvorí. Podľa odhadov jedna štvrtina uhlíkovej stopy pri oblečení pochádza práve z jeho čistenia. Zarážajúcim je fakt, že podľa spoločnosti AEG až 90% oblečenia, ktoré perieme, v skutočnosti vôbec nie je špinavé. Rôzne reklamy na pracie prostriedky nás presviedčajú, že oblečenie by sme po každom použití mali hneď hodiť do práčky. Nie vždy je to však potrebné. Pre podobné značky je mimoriadne ťažké presvedčiť ľudí, že aj pri viacnásobnom nosení nebude ich oblečenie špinavé a smradľavé.
A čo so zápachom?
Možno sa pýtate, ako je možné, že takéto oblečenie nepáchne. Vysvetlenie je naozaj jednoduché. Pot je sám o sebe čistý. Keď však vsiakne do oblečenia, začnú sa na našom tele vytvárať baktérie a práve tie spôsobujú nepríjemný zápach. Pri výrobe oblečenia, ktoré si nevyžaduje časté pranie používajú výrobcovia kvalitné prírodné materiály. Preto oblečenie ani po častom nosení nesmrdí. Napríklad taká vlna je priedušná a odvádza vlhkosť, čo znamená, že pot sa z pokožky vyparuje do vzduchu. Nezachytáva sa v oblečení a nepáchne. Ďalšou výhodou vlny je, že kým v lete príjemne chladí, v zime zase vytvára izoláciu a udržiava vaše telo v teple.

Zaobídeme sa v 21. storočí bez práčky?
Zrejme tak skoro nie. Ale je to na dobrej ceste! Výroba takéhoto oblečenia by mohla ušetriť hektolitre vody, ktoré pri praní spotrebujeme. Ak si človek kúpi šaty, ktoré musí prať len veľmi sporadicky, ušetrí čas aj peniaze. Môžeme tak značne znížiť objem bielizne. Ktovie, možno sa vrátime do čias, keď ľudia doma práčku bežne nemali a prali len raz za čas, a aj to vo verejných práčovniach. Ušetrili by sme tiež aj materiál na výrobu práčok...
"We cannot solve our problems with the same thinking we used when we created them."
- Albert Einstein,
Ivana