Dnes je Svetový deň vody. Ste si istí, že naozaj šetríte vodou?

22.03.2019

O dôležitosti a význame vody sa asi netreba zbytočne rozpisovať. Mňa dnes zarazil fakt, že vo svete viac ako 2,1 miliardy žije v domácnostiach bez bezpečnej pitnej vody...

Už od detstva nás učia, aby sme šetrili vodou. Najčastejšie rady znejú nasledovne: Namiesto kúpeľa sa radšej sprchujte, sprchujte sa krátko, nenechávajte tiecť vodu bez prestávky, využívajte úspornú sprchovú hlavicu, keď sa mydlíte, vypnite vodu a pod... Určite je dôležité tieto rady dodžiavať. 

No vedeli ste, že na to, aby sa vyrobili jedny džínsy sa minie 5 000 l - 10 000 l vody? To je ako keby ste 9 hodín polievali trávnik. Na výrobu jedného trička sa spotrebuje približne 2 500 l vody - to je toľko ako keby ste WC spláchli 250 krát...

Nielen spotreba vody je v textilnom priemysle zarážajúca...

V textilných fabrikách sa vo veľkom pracuje s toxickými látkami. Väčšina takýchto fabrík sa nachádza v rozvojových krajinách, odkiaľ pochádza takmer všetko oblečenie z bežných obchodných reťazcov. Tam fungujú minimálne regulácie a kontrola, a tak sa tieto toxické látky vypúšťajú do riek. Čističky vôd tu taktiež skoro vôbec nepoužívajú. Kontaminovanú vodu pijú zvieratá, dostáva sa do pôdy, následne sa dostáva do potravinového reťazca a napokon tieto toxické látky končia aj na našom tanieri. 

Z analýz Svetovej banky vyplýva, že až 20 % priemyselného znečistenia vody v Číne pochádza z farbenia alebo úpravy textílií. Vo vode sa tak nachádza až 72 toxických chemikálií. Z nich 30 nie je možné odstrániť z vody vôbec.

Prečo kupujeme nové oblečenie?

 To sú len niektoré z množstva dôvodov, prečo je dôležité zamyslieť nad tým, čo, kde a prečo nakupujeme. Skôr, než si nabudúce kúpite ďalšie tričko za 3 eurá, skúste sa zamyslieť, či ho naozaj potrebujete a či neexistuje iná alternatíva. Napríklad si môžete kúpiť síce drahšie tričko, ale kvalitné a nadčasové, ktoré vám vydrží dlhšie ako jednu sezónu a v konečnom dôsledku ušetríte nielen peniaze, ale aj prírodu. Alebo uprednostnite tričko z druhej ruky, prípadne si spravte s kamošmi a kamoškami swap párty. To známená, že každý z vás prinesie to, čo už nenosí a vzájomne si oblečenie vymeníte. 

V ďalšom blogu sa dozviete ďalšie tipy, ako na slowfashion v každodennom živote. :)

Mini

The first step to slow fashion is asking WHY before you BUY.