Šumné rozhovory: Severanka

29.09.2019

Veroniku a jej krásne modely pod značkou Severanka charakterizujú kvalitné materiály a dôraz na ženskosť a pohodlie, ktoré sú ideálnou kombináciou pre každý šumný šatník. Prečítajte si, čo pre Veroniku znamená pomalá móda, udržateľné obliekanie, ale aj to, čo všetko sa skrýva za touto slow fashion značkou zo severu.

Ako vznikla značka Severanka?
Značka Severanka vznikla už pred takmer tromi rokmi ako nesúhlas s "fast fashion" a s tým, čo so sebou prináša. Zo začiatku som nevedela, do čoho vlastne idem a chcela som dať ženám príležitosť cítiť sa žensky a pohodlne a bolo to skôr hobby. Dnes síce ešte stále pracujem, avšak na skrátený úväzok a venujem svojej značke všetok svoj voľný čas. Môžete nás stretnúť na väčšine predajných akcií v Bratislave a vo viacerých obchodoch.

Prečo názov Severanka?
Názov vymyslel môj manžel a predstavuje všetko, čo sme chceli povedať. Z názvu vyplýva, že ide o ženskú módu a že pochádzame zo severu a sme na to hrdí.

Z názvu vyplýva, že ide o ženskú módu a že pochádzame zo severu a sme na to hrdí. 

Kto je súčasťou Tvojho tímu?
Súčasťou tímu okrem mňa sú v súčasnosti dve krajčírky: teta Juliana a naša dvorná krajčírka Anička, ktorá šije väčšinu modelov. Pravdaže, musím spomenúť aj manžela Matúša, ktorý mi pomáha s množstvom vecí okolo.

Ako vznikajú modely, čo je pre Teba inšpiráciou?
Inšpiráciu beriem z dôb minulých, avšak častokrát to spájam aj so súčasnými trendami. Snažím sa zameriavať na strihy, ktoré sú nadčasové a variabilné. Z veľkej časti sa venujeme aj upcyklácii a tým pádom mám najskôr materiál a až potom vymýšľam, čo z neho bude. Vtedy som ovplyvnená konkrétnym vizuálom materiálu a snažím sa vytvoriť model, ktorý bude pre daný materiál najvhodnejší

Aké oblečenie nájdeme vo Tvojom portfóliu? 
V našom portfóliu nájdete veľké množstvo oblečenia. V podstate celú garderóbu. Hlavný dôvod je preto, lebo nohavice, topy či kardigány nie je možné kúpiť tak ľahko ako sukne či šaty. Našou najväčšou pýchou sú plášte a zimné kabáty, ktoré máme v ponuke ako jedny z mála značiek na Slovensku.

Šiješ aj šaty na mieru?
Áno, šijeme na mieru, a nielen šaty. Na mieru šijeme hlavne kabáty. Okrem toho na objednávku šijeme aj pre mužov a vtedy je to takmer vždy na mieru.

Odkiaľ pochádzajú materiály, z ktorých šiješ šaty?
Keďže sa venujeme rôznym materiálom líši sa to. Naše materiály sú hlavne z Českej republiky, Slovenska, Litvy a Talianska.

Čo pre Teba znamená "slow fashion"?
"Slow fashion" alebo pomalá móda pre mňa znamená hlavne úctu a rešpekt voči ľudom, ktorí ju tvoria. Každý jeden kúsok čo vlastním, má svoj príbeh a emóciu a to je pre mňa dôležité. Okrem toho mi veľmi záleží aj na úcte a rešpekte voči našej prírode a to je pre mňa udržateľná móda. Snažím sa pracovať už len s ekologickými materiálmi, pretože si myslím, že tam je naša budúcnosť. Materiál je jeden z najdôležitejších aspektov pri tvorbe našich kúskov.

Pomalá móda pre mňa znamená hlavne úctu a rešpekt voči ľudom, ktorí ju tvoria. 

Aký je Tvoj tip na udržateľnejší šatník?

Nepoviem určite nič nové, ale táto známa hierarchia je určite najúčinnejší tip. Pred nákupom nového kúsku je dobré vyskúšať tieto možnosti: Nos to, čo už máš, prerob si vlastné oblečenie, požičaj si či swapuj (vymeň si). Až po týchto možnostiach by sme mali siahnuť po kúpe nového oblečenia. To by podľa mňa malo byť v súlade s princípmi pomalej módy.
Tu si však treba dať pozor, keďže už aj na Slovensku je množstvo lokálnych značiek, ktoré sa často správajú ako "fast fashion". Znamená to, že nešijú kvalitne. Produkujú veľké množstvá a stále nové a nové kolekcie vo veľmi krátkom čase čím nás privolávajú k ďalšiemu nákupu. Nezáleží im na materiáloch, ktoré spracúvajú, častokrát pochádzajú práve z Číny. A ich ceny sú podstatne nižšie ako značiek, ktoré dbajú na kvalitu výroby a materiálov. Takže predsa len mám jeden dobrý tip a to je zvážiť si každú kúpu. Nenechať sa stiahnuť rýchlym nákupom. Rozmyslieť si, či daný produkt som "ja" a pozrieť sa viac na značku, ktorú chcem podporiť.

Prečo si sa rozhodla spolupracovať so Šumné?
Pretože požičiavanie je jeden z najudržateľnejších spôsobov pre náš šatník.

Aké máš plány do budúcnosti?
Plánov do budúcnosti je viacero. Určite sa chcem venovať stále svojej značke, avšak chcem rozšíriť povedomie o ekologickom spôsobe života. V tomto sa chcem zamerať na moje rodisko a prácu so študentami. Okrem toho by som chcela na Orave vytvoriť komunitu ľudí s rovnakým zmýšľaním a ekologickým prístupom k životu ako mám ja a v tejto sfére organizovať rôzne podujatia.

Prenajmite si šumné kúsky od Severanky