Šumné rozhovory: Miestni

23.02.2020

Značka Miestni kladie veľký dôraz na výber kvalitných materiálov, pohodlie a hlavne nadčasovosť. Ale aj na environmentálne aspekty celého procesu výroby. A že je s nimi radosť spolupracovať!  V rozhovore sa dozviete, kto za značkou stojí, čo ich inšpiruje ale aj prečo ich to všetko tak veľmi baví.


Ako vznikla značka "Miestni"?

Náhodou ☺

Písal sa rok 2014, kedy Lucia odišla z vysnenej práce dizajnérky obuvi pre najznámejšiu slovenskú firmu. Bola odhodlaná vyskúšať prácu v zahraničí, po ktorej od detstva snívala .. no povedala si, že si dá polrok na prípravu. Počas tohto času sa však na Slovensku zabývala, zamilovala a nakoniec sa rozhodla, že už nebude nikam utekať a usadí sa doma. V roku 2014 Michal akurát zvažoval, že asi dozrel čas na zmenu v jeho pracovnom živote, že ho už nebaví práca pre veľké korporácie a rád by dokázal viac. Lucia sa rýchlo nadchne a vec, pre ktorú sa nadchne, sa proste musí uskutočniť! Michal je striedmy, rád necháva veciam čas.

...a jedného jesenného chladného večera, pri čaji "okorenenom" kúskom rumu vznikli MIESTNI.

Za názvom Miestni sa skrýva miestna výroba, miestna tvorba, miestni ľudia, ktorí na tom všetkom participujú.

Kto je súčasťou vášho tímu? Ako máte podelené vaše role?

Lucia a Michal.

Michal je ten, čo rozmýšľa

Lucia je tá, čo vymýšľa.

Je to občas naozaj boj ☺

Ako vznikajú modely, čo je pre vás inšpiráciou?

Pomaličky. S každým návrhom sa tak nejak "zžívame". Urobí sa jedna vzorka, ktorú nosíme, skúšame, testujeme, hľadáme muchy. Snažíme sa hlavne aby bolo všetko čo od nás odíde pohodlné a veľmi dobre kombinovateľné. Čo sa inšpirácie týka, stačí sa "vložiť" do kľudu, zatvoriť sa v ateliéri a rozložiť látku .. a ide to samé 

Aké oblečenie nájdeme vo vašom portfóliu?

Sme zameraní hlavne na šaty. Pohodlné, nadčasové, dobre kombinovateľné, k lodičkám aj k teniskám. Milujeme odevy, ktoré sa dajú efektívne kombinovať, sú pohodlné a neprestávajú vás (nás) v šatníku baviť ani po rokoch.

Šijete aj šaty na mieru?

Áno. Nemáme to viditeľne v ponuke, ale keď nás niekto osloví tak áno a RADI.

Je to občas výzva, veľa sa naučíme, keď hľadáme iné cesty ako splniť priania zákazníčok. Často nás oslovujú ohľadom výroby svadobných šiat, to je krásna práca. Taká čerešnička ☺

Odkiaľ pochádzajú materiály, z ktorých šijete šaty? Kde sú šaty vyrábané?

Materiály berieme od európskych dodávateľov. Chodíme často na rôzne textilné veľtrhy, kde sa priamo stretávame s výrobcami. Snažíme sa zistiť čo najviac ako o materiáli, tak o podmienkach jeho výroby. Napr. teraz je kolega Michal priamo u jedného z našich dodávateľov, kde sa zoznamuje so samotnou výrobou, čo pre ekonóma musí byť fascinujúce ☺

Prvé vzorky šiat sa šijú u nás v ateliéri, ktorý máme hneď nad obchodom. Trošku väčšie série sa potom vyrábajú u našej krajčírky v neďalekom Hronci, s ktorou už od školských čias Lucia spolupracuje. Ďalšie výroba je v externej dielničke v Banskej Bystrici, kde sú neskutočne, ale naozaj neskutočne šikovné dámy.

Na tomto procese je krásne to, že vidíte a poznáte ľudí, ktorí spolu s vami niečo vytvárajú a je príjemné vidieť, ako to všetkých baví. Naozaj.

Na vašom webe ponúkate výrobky iných slovenských dizajnérov, podľa čoho si ich vyberáte?

Hlavný bod je, aby spĺňali to, čo hlásame my. Aby boli miestne ☺.

Čo pre vás znamená "slow fashion"?

Hodnota a pestrosť šatníka každého z nás nie je o množstve kusov oblečenia, ktoré sú v ňom, ale najmä o výbere kvalitných kúskov. Je aj o spôsobe, ako ďalej s módou pracovať, o kombinovaní jednotlivých kúskov a doplnkov, o fantázii, o podčiarknutí jedinečnosti a originality každého z nás. Preto sme aj my zástancami princípov "slowfashion" (pomalej poctivej módy) a podporujeme oblečenie od menších výrobcov, ktorí venujú výberu materiálu a samotnej výrobe viac času a práce. Zaujíma nás ako, kým a kde bol každý kúsok vyrobený. Z ponuky odevov je možné vytvoriť si vhodnou kombináciou jednotlivých kúskov kompletný outfit na rôzne príležitosti. 

Veľký dôraz kladieme na to, aby nami ponúkané oblečenie a módne doplnky boli kvalitné a nadčasové. 

Aký je váš tip na udržateľnejší šatník?

Z osobnej skúsenosti vieme, že vás k tomu "prinúti" malá skriňa ☺

Základ všetkého je, že človek reálne nosí len pár kúskov, ktoré má naozaj rád, v ktorých sa cíti sám sebou. Preto všetko ostatné je fajn vyradiť. Zbytočne nám množstvo vecí zaberá priestor, život. Ale potom nevyhadzovať! Je tu toľko možností. Mnoho značiek, mnoho projektov, ktoré sa venujú upcyklácii, recyklácii, predaju nosených vecí či požičiavaniu oblečenia (viď. Šumné ☺) Poprípade čoraz častejšie sa stretávame s výmennými bazárikmi "Swapmi", kde si môžete povymieňať kúsky, ktoré pre niekoho môžu byť tie správne. Potom nakupovať menej, ale nakupovať kvalitné kúsky. Nebrať nakupovanie ako liečenie zlých nálad.

Prečo ste sa rozhodli spolupracovať so Šumné?

Pretože je to krásny projekt!

Aké máte plány do budúcnosti?

Pokračovať, tak dlho ako to len pôjde ☺

Zažiarte v šumných šatách od značky Miestni