Šumné rozhovory: Heavenly Slow Fashion

07.06.2020

Heavenly Slow Fashion predstavuje autorské ľanové oblečenie pre deti a ich mamy. Je to láska na prvý pohľad - starostlivo vyberaný lokálny materiál a jednoduché variabilné strihy s iskričkou nostalgie. A navyše je každý kúsok navrhnutý a ušitý doma na Slovensku. So zakladateľkou Julkou sme sa porozprávali, kto a čo sa za touto sympatickou značkou skrýva a prečo si ju aj vy určite zamilujete. 


Ako vznikla značka Heavenly Slow Fashion?

Tento nápad som nosila v hlave už dlho. Som absolventkou strednej odevnej školy a vždy ma lákalo vyskúšať si, aké je to mať vlastnú značku. Množstvo pokreslených skicárov s nápadmi som nemohla nechať zapadnúť prachom. Ale pamätám si na konkrétny impulz, vďaka ktorému som značku založila. Mala som doma ľanovú sukňu, ktorú som nosila tak rada a často, že sa mi celkom rozpadla. Moje pátranie po tejto látke v metráži na Slovensku bolo márne. Pred piatimi rokmi to u nás vôbec nebol bežný materiál, preto som si urobila menší prieskum výrobcov ľanu v Európe a objednala prémiový praný ľan od zahraničného dodávateľa. Keď som z neho neskôr šila, bola som nadšená kvalitou a vlastnosťami tejto látky. Vtedy som si povedala, že musím tento zážitok sprostredkovať aj ostatným. Našla som dieru na slovenskom trhu a začala som šiť oblečenie z ľanu. Najskôr detské kúsky, časom som pridala aj oblečenie pre ženy.

Nemám ambíciu zo značky vytvoriť rýchloobrátkový biznis, pretože by sa mi nepodarilo udržať kvalitu. A na nej mi záleží najviac. 

Prečo práve názov "Heavenly Slow Fashion"? Čo sa za názvom skrýva?

Heavenly je ako nebo. Je symbolom toho, že stále lietam hlavou v oblakoch. Veľa a rada snívam. A Heavenly je jeden z mojich splnených snov. Pomalú módu som začala robiť celkom prirodzene, snažím sa o udržateľnosť v celom procese výroby. 

Kto je súčasťou tvojho tímu?

Je to viacmenej one woman show. Ako domáca firmička si všetko robím sama, čo asi každý s malým biznisom veľmi dobre pozná. Postupne sa však snažím delegovať veci, ktoré môžem a chcem, napríklad so šitím mi pomáha šikovná Mirka. Kým som ju našla, vystriedala som niekoľko krajčírskych dielní.

Časom som pochopila, že robiť všetko je jednoducho nad moje sily. Ako bude značka rásť, chcela by som postupne odovzdávať veci ľuďom, ktorí ich vedia robiť za mňa. To, čo by som ale nechcela pustiť z rúk je výber materiálu, rysovanie strihov, kontrola kvality a spravovanie sociálnych sietí, lebo tam sa stretávam so svojimi zákazníčkami a komunikujem s nimi, tam sa snažím byť čo najviac autentická.

Ako vznikajú modely, čo je pre teba inšpiráciou?

Som vizuálny typ, rada si prezerám obrázky na Instagrame a Pintereste, sledujem blogy. Ale paradoxne, módu veľmi nemonitorujem, nepozerám prehliadky ani nečítam časopisy. Skôr ma inšpiruje architektúra, príroda a najväčšou inšpiráciou mi je samotný materiál. Keď sa ľanu dotýkam a každý deň s ním pracujem, presne viem, na čo sa hodí, do akých tvarov ho môžem skladať a skúšam možnosti, ako ďaleko ma pustí a čo všetko dokáže.

Baví ma premýšľať o nových strihových riešeniach, rysovanie strihov už nie je taká zábava, je to najnáročnejšia fáza z celého procesu a trvá najdlhšie. Zakladám si na architektúre odevu a na tom, aby strih lichotil postave. Preto treba všetko premerať niekoľko krát, ušiť skúšobný model a ten upravovať dovtedy, kým nie je dokonalý. To všetko robím sama. Potom model ušijem z ľanu a pár dní ho sama nosím, aby som na ňom vychytala muchy. V mojom šatníku teda nájdete samé prototypy Heavenly kúskov. Niektoré som časom ešte zdokonalila, pozmenila malé detaily, takže tie čo nosím ja, nie sú až také dokonalé ako tie, čo nosia moje zákazníčky ☺

Potom si šaty nafotím na modelke a idú do predaja. Celý tento proces trvá niekoľko týždňov.

Aké oblečenie nájdeme v tvojom portfóliu?

Je to oblečenie pre deti a ich mamy. Nadčasové - aby ste nemuseli meniť šatník každú sezónu, rastúce - aby detičkám vydržalo minimálne na ďalší rok, pohodlné - aby ste v ňom mohli stráviť aj celý deň a v neposlednom rade z veľmi kvalitných prírodných látok, ktoré sa nosia tak skvele, že už nebudete chcieť nič iné.

Šiješ aj šaty na mieru?

Šitie na mieru je časovo veľmi náročný proces, takže moja odpoveď je nie. Z každého modelu si vyrobím strihy v troch veľkostiach: S, M a L, ktoré potom už len obkresľujem na látku. Pri šití na mieru je potrebné zákazníčku odmerať, narysovať strih podľa jej predstáv a presne na jej mieru, ktorý sa už nedá použiť pre inú osobu. Dobré zákazkové krajčírky vždy robia aj skúšky šiat, minimálne jednu alebo dve priamo so zákazníčkou osobne. Ja, žiaľ, časové kapacity na tento proces nemám. Viem však každej dáme vyhovieť, ak chce šaty predĺžiť alebo skrátiť, či vymeniť gombíky.

Odkiaľ pochádzajú materiály, z ktorých šiješ šaty? Kde sú šaty vyrábané?

Materiál vyberám veľmi starostlivo. Môj ľan vyrástol vo Francúzsku a Belgicku a bol utkaný a zafarbený v Litve. Odtiaľ priamo od výrobcu putoval ku mne do Bratislavy, kde šaty šijem ja alebo Mirka, ktorá je neďaleko Malaciek. Žiadnu ďalšiu cestu už neabsolvoval.  Veľmi mi záleží na tom, aby bol výrobný reťazec čo najkratší. Preto vyberám lokálnych výrobcov aj čo sa týka galantérie a obalových materiálov.

Stále mám v skrini blúzku, ktorú nosila moja mama alebo krojové časti, ktoré majú hádam aj 80 rokov a ja ich nosím k bežnému outfitu. To je tiež slow fashion. 

Čo pre teba znamená "slow fashion"?

Slow fashion nevzniká vo veľkých fabrikách, ale v malých dielničkách, kde zákazník pozná každý krok a vie, ako jeho odev vznikol, kto ho ušil a odkiaľ pochádza materiál. To je v dnešnej dobe veľmi dôležité. To, že lacné plastové oblečenie znečisťuje našu planétu, už vieme. Mne záleží nielen na tom, z čoho bolo moje oblečenie vyrobené, ale aj na tom, že si spolu s ním kupujem hodnotu, ktorá tu so mnou bude roky, ak sa o ňu budem správne starať. Také oblečenie sa mi nerozpadne hneď po dvoch noseniach a nevyťahá po prvom vypratí. Stále mám v skrini blúzku, ktorú nosila moja mama alebo krojové časti, ktoré majú hádam aj 80 rokov a ja ich nosím k bežnému outfitu. To je tiež slow fashion.

Aký je tvoj tip na udržateľnejší šatník?

Kvalitný materiál je absolútny základ. Bez neho si udržateľný šatník neviem predstaviť. Je veľký rozdiel, keď máte oblečené šaty z polyesteru a šaty z ľanu. Prírodné materiály a ich komplex vlastností nemôže nahradiť žiadna umelina. Investovať do prírodných materiálov sa oplatí. A je to vyslovene investícia - nie sú lacné, ale majú na to dobrý dôvod. Vydržia oveľa dlhšie ako tie umelé. Avšak aj pri nich si treba dávať pozor na kvalitu, ktorá býva rôzna. Odporúčam kupovať od osvedčeného predajcu, ktorý vám dokáže o materiáli povedať viac.

Prečo si sa rozhodla spolupracovať so Šumné?

Šumné je presne to, čo spĺňa moju predstavu o udržateľnosti. Tento koncept je podľa mňa budúcnosťou v prístupe k odievaniu. Je to skvelá možnosť aj pre tie dámy, ktoré nemajú skúsenosť s prírodnými materiálmi, aby si ich vyskúšali, kým sa rozhodnú do nich investovať.

Aké máš plány do budúcnosti?

Zatiaľ si idem pomaly svojou cestou a čakám, ako sa veci vyvinú. Vlastne nečakám, ale každý deň tvrdo makám ☺ Rada by som zveľadila e-shop, aby sa v ňom dobre nakupovalo, plánujem aj zmenu vizuálnej identity, ktorá je už na spadnutie. A ako som už povedala, rada by som viac delegovala, aby som sa mohla sústrediť na to podstatné. Keďže robím doma, môjmu mužovi už to každodenné hučanie šijacieho stroja riadne lezie na nervy, preto snívam aj o vlastnom priestore, kde by som si mohla zriadiť dielňu a mať v ňom zároveň svoj showroom, kde by si zákazníčky mohli prísť moje veci vyskúšať.

Prenajmite si šumné ľanové kúsky od Heavenly Slow Fashion