Šumné rozhovory: DONEE the Label

18.08.2019

So šikovnými dievčatami z DONEE the Label spolupracujeme už od našich šumných začiatkov a vždy nás vedia motivovať svojou usilovnosťou, prístupom k tvorbe, a širokými úsmevmi na tvárach. Sme veľmi vďačné, že si Miška z tejto výnimočnej dvojice aj pri svojom nabitom programe našla čas na krátky rozhovor, po ktorého prečítaní si ich isto zamilujete tiež.


Ako vznikla značka "DONEE the Label"?

Za vznikom DONEE stojí motív, aký je za mnohými inými lokálnymi značkami posledné roky. Po niekoľkých rokoch vo firemnom svete som išla na materskú a cítila som veľkú frustráciu z ponuky tehotenského oblečenia na trhu. Zároveň som vedela, že by som na materskej rada niečo tvorila. Jednak ako psychohygienu voči materským povinnostiam, ale aj ako sebarealizáciu v tvorivej činnosti, ktorú som v business svete často nenachádzala. Takže myšlienka pre DONEE sa zrodila ešte pred pôrodom. V tom čase mi osud privial do života Janku. Nápad ju nadchol a odvtedy robíme každý krok spoločne.

Čo vlastne znamená "DONEE the Label"? 

DONEE znamená v angličtine v preklade obdarovaná. Vychádzali sme z tézy: "Podstatou ženstva je dar v možnosti mať deti." Preto žena, ktorá čaká dieťa je obdarovaná žena. Dnes už vnímame aj širší rozmer slova DONEE. Každá žena v akomkoľvek životnom období, aj pri materstve, by nemala zabúdať v prvom rade na seba a obdarovať sa kúskom, v ktorom sa bude cítiť výnimočná a krásna. 

Každá žena v akomkoľvek životnom období, aj pri materstve, by nemala zabúdať v prvom rade na seba a obdarovať sa kúskom, v ktorom sa bude cítiť výnimočná a krásna. 

Kto je súčasťou vášho tímu?

DONEE tvoríme my dve - Janka a ja. Nemáme presne rozdelenú agendu, každá robíme všetko. A potom je tu tím našich krajčírok, ktoré však pracujú samostatne v rôznych mestách a sme za ne nesmierne vďačné. Uvedomujeme si, že bez ich profesionálnej a kvalitnej práce by to nešlo.

Ako vznikajú modely a čo je pre vás inšpiráciou?

Modely najčastejšie vychádzajú z mojej vlastnej potreby. Vymýšľam modely, ktoré by som sama nosila, keď som bola tehotná alebo som dojčila, no nenašla som ich v obchodoch. Moja tvorba prirodzene kopíruje moje životné obdobia a keďže som ešte stále pracujúca mamička na materskej, aktuálne ma najviac baví vymýšľať kúsky, ktoré zapasujú do môjho aktuálneho šatníka. Rady a často si vypočujeme sj nápady a podnety od našich zákazníčok a snažíme sa ich zapracovať do kolekcií.

Aké oblečenie nájdeme vo vašom portfóliu?

Začínali sme ako značka zameriavajúca sa na tehotenské oblečenie. Neskôr sme prirodzene rozšírili kolekciu aj o kúsky na dojčenie a dnes už v DONEE nájdete aj kúsky pre všetky ženy. Snažíme sa tvoriť multifunkčné strihy, ktoré sú nositeľné bez ohľadu na tehotenstvo či dojčenie.

Šijete aj šaty na mieru?

Áno, veľká časť objednávok prichádza práve s požiadavkou upraviť šaty z našej kolekcie na mieru. Pokiaľ tieto úpravy nemenia zásadne strih, a ide o úpravy ako skrátenie, zúženie, rozšírenie, aby šaty lepšie sadli na postavu majiteľky, veľmi rady vychádzame v ústrety.

Odkiaľ pochádzajú materiály, z ktorých šijete šaty?

Na úplety máme stabilných dodávateľov z ČR. Ostatné látky chodíme vyberať na výstavu Premiére Vision do Paríža, ak nám to okolnosti umožňujú. Dvakrát ročne tam vystavuje zhruba tisícka výrobcov rôznorodých materiálov a látok z celého sveta. Je to pre nás vždy veľký zážitok a dva dni nabité tisíckami látok. Vďaka tejto výstave sme si tak už našli viacero dodávateľov z Francúzska, Španielska a Portugalska. Dizajn látky, kvalita a jej spracovanie je pre nás veľmi dôležitý element v celom procese. Zakladáme si na tom, aby sme pracovali predovšetkým s prírodnými materiálmi s atraktívnou štruktúrou alebo dizajnom, ktorý nekúpite bežne v obchodoch.

Aký je váš tip na udržateľnejší šatník?

Pozorujem, ako ma DONEE "prevychováva" v mojom vlastnom postoji k móde a oblečeniu. Ešte pred 2 rokmi by ste u mňa našli doslova stovky šiat z rôznych fast fashion reťazcov. Dnes sa zameriavam na kvalitu materiálov a prevedenia, nadčasové strihy a príbeh za kúskom, ktorý sa dostane do mojej skrine. Aj preto pracujeme veľa s prírodnými materiálmi ako je ľan, ktorý nevydrží len jednu sezónu, s bambusom a modalom, ktorý je kvalitatívne neporovnateľný s bavlnou. V neposlednom rade je to aj o strihu. Väčšina našich kúskov, ktoré sú určené na tehotenstvo alebo dojčenie, nie sú svojím strihom obmedzené na nosenie len pre toto obdobie. Často sú to kúsky, ktoré na seba prvoplánovo neupozorňujú a človek si ani nevšimne, že sú to kúsky na dojčenie alebo tehotenstvo. Veríme, že sa takto dostanú do šatníkov našich zákazníčok kúsky, ktoré si obľúbia a budú im slúžiť ešte veľmi dlho.

Šumné ponúka skvelé riešenie a my preto projektu veľmi držíme palce a podporujeme ho. 

Prečo ste sa stali súčasťou Šumné?

Uvedomujeme si, že naša tvorba sa nepohybuje v rozpätiach, na aké sú ľudia zvyknutí z veľkých fast fashion reťazcov. Stretávame sa u našich zákazníčok s tým, že by chceli vlastniť kúsok od slovenského lokálneho výrobcu, no našetriť naň peniažky nie je vždy jednoduché. Najmä pre mamičky na materskej dovolenke. O to viac, ak ide o kúsok na jednu príležitosť, ako napríklad svadbu či promóciu. Šumné ponúka skvelé riešenie a my preto projektu veľmi držíme palce a podporujeme ho.

Aké máte plány do budúcnosti?

DONEE vnímam ešte stále ako naše hobby. Aj keď si čoraz viac s Jankou uvedomujeme, že nás zamestnáva dennodenne a že si bez neho už vlastne nevieme náš život predstaviť. Na počiatku bol sen o prvej objednávke a hoci dnes už máme za sebou stovky zrealizovaných zákaziek a predajov, stale si vážime každú jednu, pristupujeme k tomu s rešpektom a nepovažujeme to za samozrejmosť. Preto nemáme veľké sny, náš úspech nemeriame v náraste počtu objednávok. Nesmierne nás baví osobný kontakt s našimi zákazníčkami, tešíme sa, keď sa k nám vracajú, a môžeme im robiť rôzne úpravy na mieru. Rovnako nás teší, že aktuálne nastavenie nám umožňuje veľkú mieru flexibility tvoriť kolekciu "za jazdy", meniť, dopĺňať ju počas sezóny. O toto nechceme prísť. Asi jediný hmatateľný sen je vlastný ateliér a showroom. Nezadefinovali sme si ho však v čase. Veríme, že raz na jeho realizácia dozrie ten správny čas.

Ďakujeme!