Šumné rozhovory: Bartinki
Bartinki je slow fashion značka produkujúca unikátne kúsky a limitované edície z vintage alebo nechcených materiálov. Každý model je navrhnutý (poskladaný) z dostupných materiálov a potom strihaný, upravovaný a šitý krok za krokom v malej dielni v Piešťanoch. Finálny výrobok je výsledkom dostupnosti materiálov, štýlu a pocitov dizajnérky a odporúčaní profesionálnej krajčírky.
Ako vznikla značka Bartinki?
Upcycling vošiel do môjho života trošku neskôr vďaka sťahovaniu, keď som zistila, že mám viac ako 300kg oblečenia, topánok a doplnkov. V rámci detoxu (a sporenia) som si dala ročnú výzvu nič nenakupovať, ktorá akosi ľahko prešla na dva roky, kedy som začala svoje staré oblečenie prerábať na rôzne vecičky. Otvorila som si na jednom portáli obchod s názvom Bartinki, ktoré je moja značka dodnes.
Bartinki je vlastne spojenie môjho a manželovho mena, on je Bart, ja som Martina, Tinka, takže BARTINKA.

Kto je súčasťou Tvojho tímu?
Od roku 2014 spolupracujem s profesionálnou krajčírkou, ktorá má takmer 40 rokov skúseností so zákazkovým šitím, čo sa prejavuje na výsledných produktoch. Každý kúsok je strihaný ručne, s ohľadom na spotrebu materiálu. Materiály sú predprané a prihliada sa nielen na kvalitu, ale aj na praktickosť dizajnu. Niektorí tomu vravia slow fashion, my tomu vravíme staré klasické šitie.

Ja často používam taktiež staré, vintage materiály ako výšivky, gobelíny, látky z babkinej povaly, ale napríklad aj samotné vzorky z veľkoskladov. Zháňanie týchto materiálov znamená neustále pátranie a hrabanie sa, skoré ranné vstávanie, aby som stihla uloviť to naj z trhov alebo blšákov. Okrem toho sa dokonca nájdu aj veľkosklady so šicími potrebami, ktoré fungujú už niekoľko generácií a dodnes nemajú online shop - toto sú moje rozprávkové výlety, keď sa pol dňa hrabem v tmavých zaprášených kútoch a škriabem po rebríkoch nájsť, čo je zapadnuté na hornej polici. Zvyčajne takto nájdem dávno zabudnuté stuhy alebo strapce, čo využívam v kombináciách v mojej kolekcii.

Okolo pomalej módy netreba veľa filozofovania. Je to jednoducho oblečenie, ktoré sa vyrába so základnými princípmi etickosti a udržateľnosti. Teda kvalitné oblečenie, ktoré je vyrobené spôsobmi, ktoré by mali byť normálnou praxou, ničím výnimočným. Pojem pomalá móda by ani nemal existovať, tak ako by sme nemali mať ani voľnovýbehové vajíčka či organickú zeleninu. Mali by to byť len vajíčka a zelenina, a mala by to byť len jednoducho móda. V ideálnom svete.
Okolo pomalej módy netreba veľa filozofovania. Je to jednoducho oblečenie, ktoré sa vyrába so základnými princípmi etickosti a udržateľnosti.
Taktiež sa dá začať tým, že predtým, než pôjdete nakupovať nové, pozriete sa, či sa niečo z vášho šatníka dá prerobiť, opraviť, či si to môžete v rámci rodiny vymeniť. Ak si to neviete prerobiť alebo prešiť, sú lokálne krajčírky alebo známe, ktoré rady šijú, aj to je cesta. Alebo vyskúšať kurz šitia. Ak nevyhnutne potrebujete niečo nové, dnes sú moderné SWAP-y, kde si ľudia navzájom vymieňajú oblečenie, sú aj "second handy", bazáre na Facebooku, na internete. Je veľa možností, ktoré môžeme využiť predtým, než si kúpime niečo nové.
Oblečenie ušité v Bangládeši nemusí hneď spadať do kategórie fast fashion. Niektoré organizácie majú certifikáciu, ktorá pokrýva fabriky, kde platia požadovanú mzdu zamestnancom a garantujú , že pracovné podmienky spĺňajú štandardy, aké majú byť. Takže aj tričko vyrobené v Bangládeši môže byť eticky vyrobené. Sú rôzne certifikácie takže sa najprv pozerajte, z čoho a ako to je vyrobené.
Aktuálne sa roztrhlo vrece s certifikáciami, no treba byť pri prihliadaní na ne obozretný, je v nich veľký rozdiel. Najznámejšou je GOTS certifikácia, ktorá pokrýva výrobu, kto to vyrábal a ako to vyrábal, ako aj odpadovosť podniku. No je mnoho certifikácií, ktoré si firmy vytvárajú samé alebo si ich na požiadanie vytvoria, proste je to marketingový ťah, volá sa to "greenwashing".

