Prečo a ako začať s kapsulovým šatníkom

03.05.2020

Efektívnosť, jednoduchosť, nadčasovosť, štýl a v konečnom dôsledku aj úspora peňazí - to všetko je v móde a odevnom priemysle zahrnuté pod pojmom - kapsulový šatník. Koncept takéhoto šatníka vyrieši večný problém so syndrómom "mám plnú skriňu, ale nemám si čo obliecť", zjednoduší váš život a ušetrí čas aj energiu. 

 Menší šatník, vedomé nakupovanie a ušetrená energia aj peniaze. 

Kapsulový šatník zjednodušene znamená maly počet kúskov oblečenia, ktoré sa dajú ľahko medzi sebou kombinovať, nevyjdú z módy ani o rok a vy sa v nich cítite dobre. Čokoľvek ráno bez rozmýšľania vytiahnete zo skrine ľahko skombinujete a za minútu ste zladená. S týmto základným konceptom prišla v 70. rokoch v Londýne Susie Faux a hoci mala na mysli predovšetkým ženy pracujúce v biznise a korporáciách, takýto šatník je univerzálny. Minimalizmus v oblečení využíva tiež veľa vysoko postavených mužov, videli ste Steva Jobsa v niečom inom ako čiernom roláku a modrých rifliach? Sám to považoval za výborný spôsob ako si zjednodušiť život. 

Len s 33 kúskami oblečenia a doplnkov vytvoríte viac ako 1000 kombinácií!

Samozrejme to neznamená, že musíte nosiť tie isté veci každý deň. Hoci presný počet kúskov v kapsulovom šatníku nie je stanovený, väčšina sa prikláňa k číslu 33, čo vám pri správnom základe umožní vytvoriť viac ako 1 000 outfitov. Svoje "číslo" si však pohľadajte sama. Či už to bude 25 alebo 50, základom zostáva, aby boli všetky veci medzi sebou kombinovateľné a vy sa v nich cítili dobre. 


Ako začať s kapsulovým šatníkom

Ak si nie ste úplne istá a nechcete robiť žiadne konečné rozhodnutia - vyskúšajte si to! 

  • Vyberte si na nasledujúci týždeň presne 7 kúskov, ktoré budete celý týždeň nosiť a navzájom kombinovať.
  • Buďte k seba úprimná, vytvárajte svoj šatník s ohľadom na váš životný štýl. Nebudujte si šatník podľa vysnívanej predstavy, ale podľa toho ako sa naozaj obliekate. Vyhnete sa tak kúskom, ktoré reálne nebudete nikde nosiť.
  • Nemusíte si stanoviť presný počet kúskov, snažte sa však zredukovať svoj aktuálny šatník čo najviac. Je len na vás, či začnete s číslom 50 alebo 30. Nebuďte na seba prísna, dôležitá je snaha premyslene minimalizovať a kombinovať.
  • Spíšte si na papier všetky kategórie, ktoré patria do vášho šatníka. Premyslite si počet jednotlivých kúskov, ktoré v tejto kategórii reálne potrebujete a bežne nosíte. Tak si určíte, koľko nohavíc + sukní, koľko tričiek + blúziek, šiat a topánok určite musíte mať a čo je už navyše a do kapsule nepatrí. 
  • Premyslite si v akých farbách väčšinou nosíte svoje oblečenie a zamerajte sa na tie základné. To bude vaša pomoc aj pri budúcom nakupovaní a dopĺňaní šatníka. Neznamená to však, že musíte mať iba čierne nohavice a sukne. Pestrofarebný kúsok viete taktiež výborne zladiť.
  • Pohľadajte inšpiráciu na internete. Kapsulový šatník nikdy nevyšiel z módy a na internete je obrovské množstvo inšpirácie, nápadov aj rozdelení podľa farieb či dokonca profesie.
  • Vyhnite sa impulzívnym nákupom. Ak si chcete kúpiť niečo nové, premyslite si podľa vašej kapsule čo a v akej farbe ju doplní. Šatníkové "siroty", s ktorými môžete vytvoriť len jednu kombináciu si dobre premyslite.
  • Zamerajte sa na kvalitu. Okrem toho, že takéto oblečenie vám väčšinou vydrží dlhšie, kvalitné strihy a látky vždy dobre padnú a teda vyzerajú skvelo bez veľkej námahy.  

V súčasnej kultúre rýchleho oblečenia, ktoré je veľa krát ušité nekvalitne, sa ráno pred skriňou môžeme cítiť zahltené možnosťami a s pocitom, že sa v ničom necítite dobre. Kapsulový šatník nie je len o konkrétnom počte vo vašej skrine, ale hlavne o vašom lepšom pocite a menšom strese. Ak sa potrebujete rozbehnúť do nového dňa, počas ktorého musíte spraviť tisíce ďalších a dôležitejších rozhodnutí, o jedno menej - výber oblečenie - vám ráno odbremení a zefektívni. Ušetríte tak čas aj energiu. Veľkým bonusom je, že čokoľvek vyberiete, budete to vyzerať zladene a štýlovo. 

Monika

Ozvláštnite si svoj šatník šumnými kúskami!