Poznáme módnu stopu Slovenska

24.05.2020

V rámci Týždňa módnej revolúcie - Fashion Revolution Week, ktorý upozorňuje na negatívne dôsledky módneho priemyslu sme vám merali tzv. módnu stopu - to znamená, aký dopad má správanie sa v obliekaní a starostlivosť o oblečenie na životné prostredie. Zapojilo sa vás neuveriteľných 1933. Veľké ďakujeme, najmä za to, že vám táto téma nie je ľahostajná :). Pozrite si výsledky módnej stopy v našich prehľadných grafoch.

1. Takmer 60 % z vás nakupuje, len keď niečo potrebuje

To je veľmi správne a tešíme sa z tohto super čísla. Samozrejme, môže sa stať, že aj potreba nákupu je subjektívna a v skutočnosti nič nové nepotrebujeme. Máme len taký pocit, lebo sme si už nič nové dlho nekúpili. Aj preto je dobré mať v šatníku menej oblečenia, aby sme mali prehľad, čo  v ňom máme a nekúpili niečo podobné, čím už disponujeme.

2. Takmer 1/3 z vás nakupuje oblečenie z druhej ruky

A čím viac vás bude, tým lepšie. Produkcia nových kúskov je energeticky náročná a na výrobu jedného outfitu sa spotrebuje 10 000 litrov vody a 85 miliónov stromov sa ročne vyrúbe kvôli výrobe látok. Jeden bežný outfit (spodné prádlo, tričko, džínsy, kabátik a tenisky) má uhlíkovú stopu približne 76 kg CO2 čo sa rovná ceste autom z Paríža do Londýna. 

3. Každá tretia z vás má v šatníku do 200 ks obečenia

Bežne jeden kus oblečenia nosíme priemerne 7-8 krát, než ho vyhodíme alebo odložíme na dno skrine aj napriek tomu, že sa dá stále nosiť. Podľa prieskumov takto minieme na oblečenie okolo 112 000 EUR za život, generácia pod 25 rokov dokonca viac, až okolo 178 000 EUR (!).

4. Len 1/5 ľudí vynosí naozaj takmer všetko, čo si kúpi

Plytváme tak nielen prírodnými zdrojmi, ktoré sa použili na výrobu oblečenia, ale aj svojimi ťažko zarobenými peniazmi. Poznáte "cost per wear" teda cenu za jedno nosenie vašich kúskov?  Ak nie, odporúčame vám náš blog Cost per wear - koľko skutočne stojí vaše oblečenie


5. Najčastejšie nechcené oblečenie darujeme. 

Napriek tomu až 90 % oblečenia, ktoré končí na skládke odpadu, by sa dalo ešte stále nosiť či upcyklovať. Je to tým, že nie všetko, čo darujeme si nájde svojho nového majiteľa či majiteľku. Napríklad v second handoch sa vraj premierne predá len 10 % oblečenia. Preto, ak sa pri kúpe nového kúska utešujeme, že veď keď ho nevynosíme, tak ho darujeme, mali by sme myslieť na to, že to automaticky neznamená, že sa kúsok aj vynosí. Možno sa len o pár mesiacov predĺži doba, kým aj tak skončí na skládke odpadu. 

6.  Aj starostlivosť o oblečenie súvisí s ekologickou stopu nášho šatníka

Rovnica je jednoduchá - čím menej perieme a na nižších stupňoch, tým lepšie. A pokiaľ používate ekologické čistiace prostriedky, tak ešte lepšie. Vraj až 90% oblečenia, ktoré perieme, v skutočnosti vôbec nie je špinavé. Dokonca pri každom praní syntetických látok, z ktorých je väčšina nášho oblečenia vyrobená, vypúšťame do prírody mikroplasty, ktoré nevedia zachytitť ani čističky odpadových vôd. Ak je to možné, perte preto minimálne. Pokiaľ sa niečo len lokálne zašpiní, stačí vyčistiť len dané miesto. Viac zaujímavosti o praní si môžete prečítať v článku 30tka je nová 40tka. 

Buď štýlová bez nakupovania