Požičiavanie je nové nakupovanie

20.07.2019

Čo majú spoločné autá, kopírky, nábytok, domáce náradie či oblečenie? Túto na prvý pohľad heterogénnu skupinu spája trend servitizácie, t.j. využívania produktu ako služby, ktorá postupne začína prenikať do oblastí tradične spájanými s predajom.

Servitizácia - čo to vlastne je?

Servitizácia je jedným z obchodných modelov obehovej ekonomiky, zameraný na poskytovanie služieb jednak nad rámec samotného produktu, ako aj poskytovanie produktu ako služby napríklad formou jeho prenájmu. Firmy sa teda môžu rozhodnúť, či začnú k predaju svojho produktu, napríklad nábytku, poskytovať aj interiérové poradenstvo či dizajn, alebo sa rozhodnú vyrobený nábytok ponechať vo svojom vlastníctve a zákazníkom ho prenajímať, ako to nedávno ohlásila IKEA pilotným projektom vo Švajčiarsku.

Na Slovensku IKEA podporuje projekty v rámci obehového hospodárstva, na možnosť prenájmu nábytku si ale asi ešte počkáme.

Trend servitizácie

Prieskumy uvádzajú, že takmer 70% výrobných firiem už pracuje s nejakou formou servitizácie a mnohé na servisných inováciách ešte len začínajú pracovať. Pritom portfólio ponúkaných služieb je skutočne pestré a mnohé sa dostali už aj na Slovensko. Uvediem niekoľko príkladov:

1. Prenájom LED žiaroviek - Innogy ponúka prenájom šetriacich žiaroviek s nekonečnou zárukou a bez viazanosti, len za symbolickú mesačnú platbu za nájom.

VSE, člen Innogy, tiež ponúka prenájom šetriacich sprchových hlavíc a iných zaujímavých produktov

2. Prenájom kopírovacích strojov sa stal v posledných rokoch najčastejšie využívanou formou obstarávania kancelárskej techniky. Cena prenájmu väčšinou pokrýva prenájom samotnej kopírky, ako aj jej pravidelnú údržbu, výmenu tonerov, školenie obsluhy, či opravy porúch.

Na obdobnom princípe funguje aj prenájom kávovarov - skúste sa opýtať vo vašej firme.

3. Miesta s možnosťou prenájmu užitočných predmetov, náradia, či hier sa niekedy nazývajú aj Knižnice vecí. Tieto ponúkajú napríklad vŕtačku, šijací stroj, domácu pekáreň, či náradie na bicykel. V Bratislave nájdete Knižnice vecí v Goetheho Inštitúte alebo v komunitnom centre Bystro. Priestor na prácu s modernými pracovnými strojmi a vzdelávacie workshopy ponúka aj Dielňa v Lab.cafe.

Nachádza sa Knižnica vecí aj vo vašom meste?

4. Prenájom auta formou operatívneho lízingu, kedy zákazník auto nespláca ako pri tradičnom lízingu, ale si ho len prenajíma spolu s balíkom služieb v podobe servisu, poistky alebo diaľničných poplatkov. Mnohé z automobiliek už ponúkajú svoje autá ako službu firmám či jednotlivcom a tento trend sa začína tešiť veľkej obľube aj u nás. 

Áno, aj oblečenie si môžete prenajať

Na prenájom spoločenských či svadobných šiat sme si už asi zvykli ale tam sa možnosti prenájmu nekončia. Lindström ponúka prenájom kvalitných pracovných odevov, ktorá zahŕňa aj údržbu, pranie, či opravy odevov, iné firmy prenajímajú rôzne typy textílii pre hotely a reštaurácie.

A potom je tu naše Šumné, kde ponúkame prenájom kvalitného a lokálneho oblečenia, aby sme podporili myšlienku obehovej ekonomiky a priniesli ďalšiu alternatívu pre fanúšikov pomalej módy. Cena za prenájom oblečenia zahŕňa ošetrenie a očistenie odevu ako aj poradenstvo pri výbere, zodpovednú recykláciu či likvidáciu už nepoužiteľných kúskov.

Aj vy ako zákazníci máte možnosť podporiť trend servitizácie, a tým aj skvalitnenia služieb, ktoré firmy ponúkajú. Ušetríte si tým nie len vaše peňaženky, ale aj životné prostredie a prírodné zdroje našej planéty.

Evka

People don't want to buy a quarter-inch drill. They want a quarter-inch hole! (Theodore Levitt)