Oblečieš si čokoľvek? Poznáme najvhodnejšie materiály na svete!
Už asi všetci vieme, čo sa skrýva pod slovkom slow fashion. Je to udržateľný spôsob života v obliekaní. Stále viac a viac sa o ňom hovorí, a myslím si, že ľudia už pomaličky začínajú chápať, že v 21.storočí
je nevyhnutné myslieť nielen
na seba, ale aj na našu planétu. A že každá z nás riešime ráno pred otvorenou skriňou dilemu, čo si oblečieme?
Nuž, pri slow fashion sa tým trápiť viac nemusíme.
"Ale veď ja tak rada nosím tieto kúsky, a tieto tiež. A tento sveter som už tak dávno nemala na sebe. Páči sa mi ešte vôbec? Ale nie, nemám ho rada, veď on tak veľmi škrabe, a svrbí. Ale, čo ak ho ešte niekedy budem nosiť? Hm, nechám si ho. Veď..."
A takto môžeme pokračovať donekonečna.
Neustále rozmýšľanie, či vlastne potrebujeme všetko, čo náš šatník obsahuje. Či vskutku nosíme všetky tie tričká, mikiny, svetre, topy. Kto sa ale zamýšľa nad materiálmi, z ktorých je naše oblečenie vyrábané? Jeden sveter po prvom opratí stratí takmer okamžite svoj tvar, druhý pichá a je nepríjemný na dotyk. Aký je vlastne vplyv jednotlivých materiálov na kvalitu našich odevov a náš komfort pri ich nosení?
Aby ste sa vedeli pri výbere vášho oblečenia lepšie orientovať, prinášame vám 5 druhov materiálov, ktoré by sme mali v obchodoch hľadať ako prvé, keď si na seba potrebujeme niečo kúpiť.

1. ORGANICKÁ BAVLNA
Asi najbežnejšou a najdostupnejšou látkou pre väčšinu z nás je bavlna. Ale nebudeme hovoriť o klasickej bavlne, z ktorej sa vyrábajú takmer všetky kusy šatstva, štandardne dostupné v obchodoch. Pretože tento konvenčný spôsob pestovania bavlny nám znečisťuje našu planétu, vzduch, vodu aj pôdu.
Ak by sme chceli naozaj podporiť kúpu len čisto organickej bavlny, treba si všimnúť štítok, ktorým je oblečenie označené. Malo by tam stáť označenie "Organic", čo znamená, že oblečenie bolo vyrobené z 95-100 percent organickej bavlny alebo "Made with organic materials". Tento podiel organickej bavlny je nižší, 70-94 percent, no stále je tam zachované vysoké percento organickej bavlny, ktorá je pestovaná bez všetkých škodlivých pesticídov, insekticídov, a hnojív. Organická bavlna sa pestuje na pôde zväčša rodinného podniku, ktorá podporuje domácich a za svoju prácu sú férovo ohodnotení.
2. LYOCELL
Alebo aj Tencel je pevné celulózové vlákno, vyrábané zo stromov eukalyptu, ktoré oceníte nie len pri tričkách na bežné nosenie ale aj pri spodnom prádle, funkčnom oblečení či posteľnom prádle. Ide totiž o príjemný, mäkký materiál podobný viskóze, ktorý je ale priedušnejší a odolnejší a navyše má antibakteriálne účinky.
Vlákna lyocellu sa vyrábajú spôsobom, ktorý je šetrný k životnému prostrediu, využíva menšie množstvo vody a energie a nemal by obsahovať žiadne chemické látky. Lyocell získal ocenenie "European Award for the Environment" a je 100% rozložiteľný, čo ho robí priam nevyhnutným materiálom v našich skriniach.

3. ĽAN
Najstarší známy druh látky, sa vyrábal a používal už v časoch Egyptskej ríše. A je stále dokonalý! Mnohí z nás poznajú ľan najmä v kulinárstve či gatronómii, ako ľanové semienka, alebo ľanový olej. Táto úžasná látka nepotrebuje kvalitnú pôdu, vyrastie takmer všade, nepotrebuje veľa vody ani slnečnej energie na jeho rast. Tak ako pri konope, na jeho rast nie je nevyhnutné používanie pesticídov a praním sa stáva jemnejším. A rovnako ako organická bavlna tak aj ľan je na "konci svojho života" kompostovateľný.

4.KONOPE
Áno, to konope, ktoré sa využíva vo farmaceutickej sfére a kozmetike je rovnako populárne aj v odevnom priemysle. Konope je jedno z najekologickejších a najzdravších materiálov, ktoré sa používa v textilnom priemysle. Je antibakteriálne a protizápachové, je príjemný na nosenie, takzvane dýcha. Navyše sa s každým ďalším praním stáva jemnejším a jemnejším. Konope je organický, eco-friendly materiál, nie je testovaný na zvieratách a jeho výsadbou sa prirodzene obnovuje aj pôda, ktorá po každom zbere potrebuje istý čas na "zotavenie".

5. PINATEX
Piñatex je prírodný, udržateľný materiál vyrábaný z ananásových listov, ktoré na plantážach zostávajú ako vedľajší, či skôr odpadový produkt. To znamená, že náklady na jeho výrobu sú takmer nulové a k produkcii nie je potrebná žiadna ďalšia voda, pôda, hnojivá či pesticídy. Pre mnohých pestovateľov preto výroba tohto vlákna predstavuje dôležitý zdroj príjmu.
Piñatex
sa využíva na výrobu topánok, odevov ale aj čalúnenia, keďže je ľahký, poddajný, priedušný a ľahko sa farbí. Mnohí ho dokonca považujú za skvelú alternatívu kože, ktorej spracovanie vyžaduje veľkú spotrebu energie, a preto jeho použitie pomaly ale isto rastie na popularite.

Oblečenie z organických materiálov nájdete aj v našom šumnom ne-shope
Alena & Evka
ZDROJE
https://www.tentree.com/blogs/posts/what-is-tencel-heres-why-we-use-this-sustainable-new-fabric
https://cs.wikipedia.org/wiki/Lyocell
https://www.modnipeklo.cz/material/lyocell/
Youtube- Fairyland cottage- Sustainable fabric in slow fashion
Allnatura.at
Youtube- Alex im Wunderland- Kleiderbibliothek
Greenpeace.de- Make SMTHNG, Mode ohne Abfall
https://omnio.sk/vlna-kasmir-lyocell-a-ine-prirodne-alternativy-oblecenia/
https://designforlongevity.com/articles/you-wear-what-you-eat
https://www.materialtimes.com/vsimame-si/ananasova-textilie-prinese-alternativu-kuze-i-vydelek-1.html