November - Mesiac nenakupovania alebo prečo sme sa rozhodli založiť prvú Knižnicu oblečenia na Slovensku?

10.11.2019

Vedeli ste, že 29. novembra 2019 sa bude konať Medzinárodný deň nenakupovania? Upozorňuje na negatívne dopady prehnaného nakupovania na životné prostredie i naše zdravie a samotný život. Keďže napr. oblečenia je už vo svete vyrobeného toľko, že keby ho hneď teraz prestaneme vyrábať, máme čo nosiť ďalšie desaťročia, rozhodli sme predĺžiť deň nenakupovania rovno na celý mesiac. 

Medzinárodný deň nenakupovania bol iniciovaný a prvýkrát oslavovaný už v roku 1992. Je výzvou vzdať sa nákupného vozíka na jeden deň a venovať tak svoj deň sebe, rodine alebo priateľom a rozpoznať skutočné hodnoty. Je protipólom k bezhlavému nakupovaniu a predvianočnej nákupnej horúčke Black Friday, ktorý sa bude konať práve v ten istý deň.

Keďže oblečenia je už vo svete vyrobeného toľko, že keby ho hneď teraz prestaneme vyrábať, máme čo nosiť ďalšie desaťročia, rozhodli sme predĺžiť deň nenakupovania rovno na celý mesiac. Ale určite sú aj iné veci ako oblečenie, ktoré si počas Mesiaca NEnakupovania nemusíme kúpiť - počnúc vianočnými darčekmi v štýle "kúpim, aby niečo bolo", až po veci, ktoré si namiesto kupovania môžeme požičať či zohnať z druhej ruky.

Keď prestaneme nakupovať, zničíme našu ekonomiku!

S týmto argumentom sa z času na čas stretávame. Lebo veď: "náš systém je založený na spotrebe" a znamenalo by to, že pokiaľ prestaneme nakupovať, ľudia stratia prácu a ekonomika skolabuje. Jednoduchý protiargument je, že pokiaľ zničíme život na našej planéte, nebudeme potrebovať žiaden systém a žiadne zamestnanie a žiadnu ekonomiku. Ale dá sa na to pozrieť aj z iného uhla. Existujú iné spôsoby, ako môžeme veci spotrebovávať okrem nakupovania nových vecí. To znamená, že sa zameriame nie na predaj nových vecí, ale na služby, ktoré súvisia so spotrebou produktov. Napríklad oprava produktov či odevov, požičiavanie a prenájom vecí, upcyklácia, poskytovanie náhradných dielov a súčiastok, second hand predaj. Príkladov je neúrekom a už fungujú! Napríklad vo Švédsku vzniklo minulý rok prvé secondhandové nákupné centrum; nedávno Európska Únia zaviedla "právo na opravu" s cieľom eliminovať množstvo elektroodpadu- od roku 2021 musia firmy vyrábať spotrebiče tak, aby vydržali 10 rokov a firmy budú povinné ponúkať ľuďom náhradné diely v prípade poruchy; na Slovensku si už môžete prenajať napr. práčku.


A keďže požičiavanie je nové nakupovanie, v rámci našej novembrovej kampane Mesiac nenakupovania sme sa rozhodli prísť s unikátnym, na Slovensku zatiaľ jedinečným projektom, Knižnica oblečenia.

Pomôžte nám naplniť 1. Knižnicu oblečenia na Slovensku!

Aby vaše oblečenie nestálo zabudnuté v skrini, ale mohlo zažiť tisíc ďalších príbehov, môžete ho darovať do prvej Knižnice oblečenia na Slovensku. V rámci kampane Mesiac NEnakupovania prebieha zber šatstva po celom Slovensku. Zapájajú sa nielen rôzne firmy a ich zamestnanci, ale zberné miesta máme aj v Bratislave, Nitre, Trnave, Trenčíne či Banskej Bystrici. Všetky dôležité informácie o Knižnici oblečenia a spôsobe darovania vecí nájdete na našom webe: https://www.sumne.sk/kniznica-oblecenia/. 

Knižnica oblečenia bude fungovať na podobnom princípe ako knižnice, na ktoré sme zvyknutí. Avšak namiesto kníh si budete môcť za členský príspevok zapožičať krásne kúsky, ktoré boli do Knižnice oblečenia darované. Samozrejme, oblečenie budeme triediť, opravovať, profesionálne čistiť a žehliť. Veríme, že online Knižnicu oblečenia spustíme v druhej polovici roka 2020. Držte nám palce!

POŽIČIAVANIE JE NOVÉ NAKUPOVANIE