Menej je skutočne viac - a platí to aj v móde

08.03.2020

V Šumné sa často rozprávame o rozdiele medzi zero waste a less waste prístupe (nielen) k obliekaniu, ktoré sa často s témou udržateľnosti spájajú. Máme za sebou už niekoľko rokov, kedy sa aktívne snažíme znižovať našu módnu stopu, a preto vieme, aká náročná je cesta k "nule". Pokiaľ aj vy kráčate podobnou cestou, možno vám pomôže zopár praktických rád a poučení, ktoré sme si z tej našej vzali my. 


Menej je viac

K našej radosti sa téma udržateľnosti na Slovensku aj v zahraničí skloňuje stále častejšie, a to nielen v oblasti módy. Čoraz viac sa stretávame s pojmami zero waste či kapsulový šatník a bez akejkoľvek prípravy sa vrháme do zmeny nášho životného štýlu. Nie je teda žiadnym prekvapením, že sa nám občas pritrafia rôzne "prehrešky", či už je to nutnosť kúpiť si nový nepotrebný kúsok na jedno pracovné stretnutie, využitie rýchleho sušenia prádla v sušičke, či nekonečné uchovávanie oblečenia, ktorého sme sa nechceli vzdať.

Pre perfekcionistov medzi nami je takéto "zlyhanie" dôvodom, prečo si povedia, že zero waste je pre nich nedosiahnuteľná méta - a majú pravdu! Pokiaľ sa snažíme o dokonalosť v akejkoľvek oblasti, povedala by som, že takéto ašpirácie sú už vopred odsúdené na zlyhanie. Preto sa radšej sústreďujeme na dosiahnutie less waste prístupu, čo znamená, že sa snažíme toho všetkého robiť skrátka menej. A čím viac nás bude toho robiť "menej", tým toho spravíme spoločne pre našu planétu viac.

Čo skutočne potrebujeme

Kamila Vodochodská, známa svojimi workshopmi na tému Malý efektívny šatník, má pre nás dobrý tip, ako si ujasniť, aké oblečenie vlastne vo svojich šatníkoch potrebujeme. Stačí si pri upratovaní našich šatníkov klásť otázku, "kúpila by som si tento kúsok za rovnakú sumu so skúsenosťami, ktoré s týmto kúskom mám?" a skutočne sa zamyslieť nad odpoveďou. 

Možno zistíte, že by ste si už takýto kúsok nekúpili. Tu sa odporúčame zamyslieť nad príčinami, prečo je tomu tak: Nekvalitný materiál? Nevhodný strih? Zlá veľkosť? Farba, ktorá vám nesadla? A naopoak, to čo by ste si aj tak kúpili zas, lebo to skutočne radi nosíte, má tiež svoje príčiny: Pohodlný a príjemný materiál? Strih, ktorý lichotí vašej postave? Farba, ktorú máte radi...

Rovnako prospešné je napríklad aj pravidelne sledovať, ako trávime naše dni - kam chodíme, s kým sa stretávame, či chodíme viac pešo alebo autom a akých podujatí sa zúčastňujem. Takto rýchlo zistíme, aký typ oblečenia v našich šatníkoch najviac potrebujeme na uspokojenie našich reálnych potrieb, nie tých domnelých, ktoré vznikajú kvôli reklamám, emóciám či sociálnym sieťam.

Keď sa potom budete pri ďalších (ne)nákupoch riadiť tým, čo týmto miniprieskumom zistíte , určite sa rozhodnete pre také kúsky, ktoré sa v šatníku nikdy dlho neohrejú, lebo ich budete nosiť dokolečka - dokola.

Oblečenie si niekedy stačí len požičať!