Stručný sprievodca hierarchiou (ne)nakupovnia

08.11.2020

November je známy husacími hodmi, prvými vianočnými nákupmi a posledné roky aj tzv. dňom Black Friday, ktorý je neslávne známy nezmyselnými nákupmi až nákupnou horúčkou. Minulý rok sme v Šumné november zasvätili Mesiacu NEnakupovania, inšpirovaným Medzinárodným dňom nenakupovania, ktorý sa tento rok bude konať 27.11., práve v deň Čierneho piatku. Deň aj mesiac nenakupovania upozorňuje na negatívne dopady nakupovania na životné prostredie a naše zdravie a preto vás aj my tento rok budeme v priebehu novembra informovať o mnohých možnostiach ako si udržateľne obnoviť šatník a podporiť naše lokálne slow fashion aktivity.    

1. Nos to, čo máš

Prvá a základná zásada udržateľného šatníka je nosiť to, čo doma máme. Možno si to ani neuvedomujeme ale naše šatníky sú plné oblečenia, na ktorých zadováženie sme minuli svoj drahocenný čas aj naše peniaze. Ak však máme čoraz častejšie pocit, že nemáme čo nosiť, je to určite znamenie, že je najvyšší čas vytriediť si šatník. Previesť vás celým procesom môže odborníčka na upratovanie, Marie Kondo, ktorá je preslávená svojou knihou Kúzelné upratovanie, kde predstavila svoje tipy a základné pravidlá upratovania, KonMari metódu. Ak by ste sa o nej chceli dozvedieť viac a knižku nemáte poruke, odporúčame pozrieť si ju na Netflixe v show "Tidying Up with Marie Konodo", ktorá sa dá zhltnúť na pár posedení. 

2. Požičaj si

Pokiaľ naozaj vo vlastnej skrini nevieme nájsť to, čo hľadáte, najlepšie je pozrieť sa do skrine svojej sestry, mamky, kolegyne či priateľky. Požičiavaním oblečenia sa vieme jednoducho a udržateľne dostať k novým kúskom, ktoré nás nič nestoja a nezaťažujú tak našu planétu. Požičiavaním tiež zvyšujeme počet nosení jednotlivých kúskov oblečenia a tým znižujeme ich uhlíkovú stopu a cost per wear. Pokiaľ ste ani v iných skriniach nič vhodné nenašli, pozrite sa do nášho šumného online šatníka, kde sa viete jednoducho a z pohodlia domova dostať k štýlovým dizajnérskym kúskom podľa vlastného výberu za zlomok ich ceny. 

3. SWAPuj

SWAPy sú skvelým spôsobom, ako sa udržateľne "zbaviť" svojich nenosených kúskov a zároveň si osviežiť svoj šatník novými kúskami. Napriek tomu, že SWAP je moderné slovo, ide o výmenu oblečenia, ktoré v sebe má element prekvapenia a hravosti, keďže nikdy nevieme dopredu povedať aké kúsky na SWAPe budú a čo sa nám tam podarí nájsť. Aj keď väčšie SWAPy momentálne fungujú v obmedzenom režime, môžeme si ich jednoducho zorganizovať s partiou priateliek či kolegýň v pohodlí našich domovov.

Samozrejme, aj pri výmene oblečenia sa nenechajte zlákať ľahko dostupnými vecami. Rozmyslite si, či danú vec naozaj potrebujete a či ju naozaj vynosíte.

4. Secondhand

Návšteva secondhandu môže byť často vnímaná ako dobrodružstvo alebo hľadanie pokladov v mori oblečenia. Síce môže byť hľadanie oblečenia v secondhandoch časovo celkom náročné a občas odchádzame aj s prázdnymi rukami, u mnohých patrí k obľúbeným nákupným aktivitám.

Medzi naše najobľúbenejšie "sekáče" určite patria: Nosene, Vintage Shop, alebo Sekáč

5. Vyrob nové (alebo preši staré)

Pokiaľ máte obľúbený kúsok, ktorý vám už ale nesedí alebo sa vám okukal, skúste si ho prešiť na nový zaujímavý model. Na internete môžete nájsť naozaj veľké množstvo inšpirácie či inštruktážnych videí, ako sa dá oblečenie prešiť či upraviť, aby vám lepšie sedelo alebo sa zmenilo na nepoznanie.

V súčasnej situácii svoj sen o pekných rovných stehoch a nositeľných kúskoch môžete ľahko zmeniť na realitu šitím rúšok. Kreativita prevedení a rôznorodosť modelov je pre nás inšpiráciou, rovnako ako snaha slovenských dizajnérov pomôcť práve hromadným prechádzaním na šitie týchto ochranných pomôcok. Ak by ste hľadali jednoduchý postup ako si rúško ušiť doma, naša obľúbená Katka, La Florita, vám poradí, ako na to. 

6. Kúp nové

Ak ste už vyčerpali všetky z možností Hierarchie (ne)nakupovania a naozaj si potrebujete kúpiť nový kúsok do svojho šatníka, nemusíte chodiť ďaleko. Na Slovensku je mnoho dizajnérov a značiek, ktorí produkujú svoje krásne módne kúsky lokálne, eticky a udržateľne, pričom zamestnávajú ľudí v našich regiónoch. Nákupom ich odevov preto podporujete nielen myšlienku pomalej módy ale aj tých, ktorí ju vytvárajú. Pred každou kúpou odporúčame spýtať sa samého seba, ako často kúsok budeme môcť vynosiť a tiež odporúčame zamerať sa na nadčasové a univerzálnejšie kúsky, ktoré vieme využiť častejšie.

My vám určite odporúčame siahnuť po jedinečných ženských šatách z dielne Vivien Mihalish či Donee the Label, krásnych košeliach od BIELA, ľanovej módy z Oravy od Severanka či Heavenly Slow Fashion, hravé modely od Miestni alebo elegantnú nadčasovosť od ZIK, ktoré si tiež môžete prenajať na našom ne-shope.

Evka

Vstúpte do nášho ne-shopu