8 tipov, čo robiť s oblečením, ktoré už nenosíte
Prieskumy tvrdia, že až 80 % oblečenia, ktoré máme v skrini, nosíme veľmi zriedkavo alebo vôbec. Sú to tie kúsky, do ktorých raz chceme schudnúť, ktoré si nemáme s čím zladiť, sú nepohodlné, poškodené...A tak stojíme pred plnou skriňou so slovami a pocitom: "Nemám si čo obliecť!" Viacerí sa zhodujú na tom, že menej vecí skrini znamená aj menej takýchto pocitov. Kým sa však rozhodnete zbaviť sa nenosených vecí, prečítajte si naše rady, kam takéto oblečenie (ne)patrí.
Oblečenie len tak nevyhadzujte do koša. Raz totiž bolo vyrobené - to znamená, že sa naň spotrebovalo množstvo prírodných zdrojov - vody, energií, vyrábali ho ľudské ruky. Bola by to škoda, plytvanie a záťaž pre životné prostredie, keby takéto takmer nenosené oblečenie len tak skončí niekde na skládke. Zaslúži si dostať druhú šancu :).
1. Oblečenie vymeňte: zn. SWAP
V poslednom období sa veľkej popularite tešia tzv. SWAPY, ktoré sa konajú po celom Slovensku od Bratislavy až po Košice. SWAP je moderné slovo, ale ide o jednoduchú výmenu oblečenia. Na podujatie vezmete čisté, nepoškodené a pekné oblečenie, ktoré už nenosíte zo SWAPu si môžete (ale nemusíte) vziať niečo, čo sa vám páči z toho, čo tam priniesli iní. Aj pri výmene oblečenia sa nenechajte zlákať ľahko dostupnými vecami. Rozmyslite si, či danú vec naozaj potrebujete a či ju naozaj vynosíte. Takúto výmenu oblečenia si môžete jednoducho zorganizovať aj so svojimi kamarátmi a kamarátkami či s kolegyňami a kolegami v práci.
Šumný tip 1: Kedy a kde sa verejné swapy konajú? Sledujte nasledovné stránky:
Platforma udržateľnosti organizuje a spoluorganizuje SWAPy nielen v Bratislave, ale takmer po celom Slovensku, v Trenčíne každé 3 mesiace organizuje swapy DOKOLA, v Leviciach je to SWAP Levice, na Orave je to SEVERANKA, v Žiline organizuje SWAPy partia okolo SWAP ŽILINA, v Nitre organizoval SWAP Hidepark Nitra a v Košiciach je to SWAP Košice.

2. Prineste oblečenie do second handu
Nepotrebné oblečenie prijímajú aj obchodíky s tovarom z druhej ruky. Skúste sa popýtať toho najbližšieho ku vám, či by od vás prijali oblečenie. V Bratislave to takto robí napr. NOSENE.
3. Pomôžte ľuďom v núdzi a podporte zbierky oblečenia
Kým mnohí z nás nevieme ani poriadne zavrieť skriňu pre množstvo oblečenia v nej, na svete sú ľudia, pre ktorých je oblečenie nedostatkový tovar. Aj na Slovensku existujú organizácie, ktoré nepotrebné oblečenie zbierajú a posúvajú ich ľuďom v núdzi - ľuďom bez domova, chudobným rodinám, týraným ženám a ich deťom a pod.
Šumný tip 2: Odporúčame sledovať tieto organizácie, ktoré organizujú zbierky pre ľudí v núdzi:
Občianske združenie Vagus organizuje zbierky pre ľudí bez domova, rovnako tak aj Depaul SLOVENSKO, pre chudobných ľudí zbiera oblečenie Slovenská katolícka charita, nedávno otvorili EKO Šatník v Trnave.
Šumný tip 3: Čo je dôležité povedať - oblečenia vyhadzujeme tak veľa, že už aj samotné organizácia a charity majú problém nepotrebné oblečenie prijímať. Preto sa dopredu informujte, čo daná organizácia zbiera, aký typ oblečenia potrebuje a či vôbec aktuálne oblečenie zbierajú.
4. Skúste oblečenie predať
Na predaj môžete využiť rôzne portály, ako napr. www.bazos.sk alebo aplikáciu letgo. Veľkej obľube v tomto smere sa tešia aj sociálne siete - stačí svoje oblečenie nafotiť a vložiť na svoj Instagram účet (populárna je v tomto smere funkcia Instastories), na predaj môžete taktiež využiť aj rôzne skupiny na Facebooku, ako napr. Bazár oblečenia alebo špeciálnu funkciu Facebooku - Marketplace resp. Trhovisko. Pokiaľ máte radšej offline priestor, môžete sa zúčastniť rôznych bazárov a búrz. Pravidelne sa v Bratislave koná napr. tzv. Burzoblšák.
5. Vytvorte s nami Knižnicu oblečenia!
Veľmi často sa nás pýtate, či nám môžete dať oblečenie, ktoré síce nenosíte, ale je vám ľúto ho vyhodiť či len tak niekomu darovať a boli by ste veľmi radi, aby sa oblečenie čo najviac využívalo. Preto sme sa rozhodli vytvoriť tzv. Knižnicu oblečenia, ktorú budeme aj vďaka vám postupne napĺňať. Vaše oblečenie budeme po ošetrení požičiavať obdobne, ako je to pri knihách v knižniciach. Vďaka tomu aj vy prispejete k tomu, aby sme eliminovali plytvanie v módnom priemysle a znižovali dopad na životné prostredie.
Ak nám chcete oblečenie darovať, viac detailov ak ona to sa dozviete na našej webovej stránke.

6. Keď oblečenie vyhodiť, tak len do špeciálnych kontajnerov na textil
Niektorí ľudia majú voči kontajnerom na textil predsudky, ale netreba sa ich obávať. Najideálnejšie je, samozrejme, najskôr využiť všetky predchádzajúce možnosti zbavenia sa vašich nepotrebných kúskov. Pokiaľ však nemáte inú možnosť, oblečenie pokojne vhoďte do tohto špeciálneho kontajnera. Odtiaľ ide oblečenie na ďalšie triedenie - časť sa posúva do secondhandov, časť ide na charitu a to, čo sa nepoužije, putuje na recykláciu: to znamená, že nepoužiteľné oblečenie sa spracuje na špeciálny textilný materiál, ktorý je možné použiť v stavebnom priemysle napr. na zateplenie budov, v automobilovom priemysle a pod.
Kam oblečenia určite nepatrí je komunálny odpad. Odtiaľ sa dostáva na skládky odpadu, ktoré produkujú skleníkové plyny. Čím menej vecí bude končiť na skládkach odpadu, tým lepšie.

7. Zo starého si vytvorte unikátny kúsok
Pokiaľ máte kvalitný kúsok, ktorý vám už ale nesedí alebo sa vám okukal, skúste si ho prešiť na nový zaujímavý model. Na internete je veľke množstvo zdrojov inšpirácie či inštruktážnych videí, ako sa dá oblečenie upcyclovať. My s obdivom sledujeme Katku, La Florita, ktorá vie vyčarovať napríklad top z pánskej košele alebo z dlhej sukne spraviť štýlovú sukňu na traky.
8. Kreativite sa medze nekladú
Staršie oblečenie môžete zaujímavo a netradične využiť aj v domácnosti. Počuli ste už napríklad o možnosti vytvoriť si z oblečenia koberec? Na Pintereste môžete nájsť množstvo inšpirácie ako na to. Z nepoužívaného oblečenia si tiež môžete ušiť tašku, okrasný veniec, obliečky na vankúše, oblečenie pre bábiky alebo z neho spraviť handru, ktorá vám ešte poslúži pri upratovaní domácnosti.
Domi & Evi