3 dôvody, prečo si oblečenie prenajať.

26.05.2019

Prenájom oblečenia - veď to nie je nič nové!
Prenájom oblečenia nie je až taká novinka, ako sa na prvý pohľad zdá. Požičiavajú sa šaty na stužkovú, pánske obleky, svadobné či iné spoločenské šaty.

V čom ale nastáva zmena je rozšírenie ponuky oblečenia k prenájmu o odevy na denné nosenie či dizajnérske kúsky. To znamená, že v novodobých požičovniach nájdete outfity do práce, šaty na prvé rande či na večer s priateľmi, ktoré môžete vynosiť, vrátiť a z požičovní si vziať opäť niečo nové. 

Nesporné výhody prenájmu

Koncept požičovní oblečenia vďačí za svoju rastúcu popularitu mnohým výhodám, ktoré táto alternatíva nakupovania ponúka. Priblížime vám z nich aspoň niekoľko:

  • Požičiavanie šetrí našu planétu. Odevný priemysel sa stal jedným z najväčších znečisťovateľov pitnej vody a životného prostredia, a to najmä kvôli neustále narastajúcemu dopytu po novom, lacnom oblečení. Požičiavaním sa zabezpečí, aby sa každý vyrobený kus oblečenia vynosil viacerými užívateľmi a už len tým, že sa minimálne zdvojnásobí počet jeho nosení, sa jeho uhlíková stopa zníži o 44%.
  • Obnova šatníka bez výdavkov za nakupovanie. Určite ste už počuli, že človek nosí jeden kus oblečenia priemerne 7-8 krát, než ho vyhodí alebo odloží na dno skrine. Podľa prieskumov takto minieme okolo 112 000 EUR za život, generácia pod 25 rokov dokonca viac, až okolo 178 000 EUR (!). Požičiavaním oblečenia sa predchádza zbytočným výdavkom za nakupovanie, keďže ponúka prístup k oblečeniu za zlomok jeho nákupnej ceny.
  • Ľahký prístup k módnym kúskom. Možnosť prenájmu oblečenia umožňuje širokej verejnosti vyskúšať si nosenie kvalitných dizajnérskych kúskov bez toho, aby rozbili svoj bankový účet. Týmto sa dostávajú do povedomia aj dizajnéri, ktorí pôsobia lokálne a svoje produkty vyrábajú v duchu slowfashion. Požičiavaním sa zabezpečí, aby vyrobené oblečenie neskončilo len u jedného majiteľa ale rotovalo medzi ľuďmi, čím sa nielen podporia odevní dizajnéri ale aj zníži "cost per wear" jednotlivých odevov.

Prenájom oblečenia v zahraničí

Aj keď na Slovensku je požičiavanie oblečenia na bežný deň zatiaľ len v začiatkoch, v zahraničí je mnoho príkladov úspešných firiem, ktoré požičiavanie prinášajú do mainstreamu. Za pionierov konceptu sa považuje Rent the Runway, založený v roku 2009 v New Yorku, ktorý ponúka možnosť prenájmu dizajnérskych kúskov za zlomok ich ceny. Podobný koncept ponúka aj Le Tote, založený v San Franciscu Girl Meets Dress z UK, YCloset v Číne či AirCloset v Japonsku. Ich úspech a popularita je zaujímavým ukazovateľom, ktorým smerom by sa odevný priemysel mohol vyvíjať, aby bola jeho budúcnosť udržateľnejšia a pomalšia.

Evka

Buy less, choose well, make it last. (Vivienne Westwood)