Cost per wear - koľko skutočne stojí vaše oblečenie

05.04.2020

Momentálna situácia je ideálne obdobie na veci, na ktoré sme si doteraz všetci ťažko hľadali čas. Keďže zároveň prichádza aj jar, triedenie skríň a obnova letného šatníka je na prvom mieste. Znamená to tiež, že veľa vecí vyhodíme a zároveň niečo dokúpime. Pri kúpe oblečenia však myslite aj na čo raz povedal Henry Ford - nie sme takí bohatí, aby sme kupovali lacné veci. A preto viac ako o cenovku by sme sa mali zaujímať o cost per wear. 

Cena oblečenia nie je nikdy jeho skutočná hodnota a nemala by teda byť vždy tá smerodajná. Topánky za 100 € môžu v porovnaní s topánkami za 30 € v konečnom dôsledku výjsť lacnejšie. Ako to? 

Dôležitým údajom, o ktorom veľa ľudí nevie je tzv. cost per wear (CPW) - cena za nosenie.

Cena za jedno nosenie je jednoduchým ukazovateľom, aký užitočný je pre vás daný kúsok. Nejde vždy o to, koľko stojí, ale ako často si ho oblečieme. Samozrejme, že nás vie zlákať na pohľad nižšia cena, ale oplatí sa? Ak nám napríklad pár topánok, bez ohľadu na cenu, vydrží len jednu sezónu, ich cena (CPW) v konečnom dôsledku bude vysoká. Pri drahšom páre topánok, ktoré vieme nosiť niekoľko rokov nás výsledný pomer nákupnej ceny a ceny za nosenie určite príjemne prekvapí.

Rovnica je jednoduchá. Nákupná cena oblečenia + oprava/čistiareň (ak to materiál vyžaduje) vydelíte počtom nosenia.

Ak si v zľave kúpite tričko za 10 €, oblečiete si ho dvakrát a potom sa sperie, zožmolká alebo vyťahá, jeho cena za jedno nosenie je 5€.

Ak si takýmito kúskami zaplníte celú skriňu, z dlhodobého hľadiska vôbec neušetríte.

50 € za tričko alebo blúzku sa môže zdať ako prehnaná cena. Ak tento kúsok však budete nosiť aspoň 100 krát, jeho CPW bude reálne 0,50 centov. To už znie lepšie.

Nákup drahšieho oblečenia nás môže pri platení samozrejme zneistiť. Má to však na nás aj užitočný psychologický efekt. O drahšie oblečenie sa lepšie staráme. Sme opatrnejší a v prípade poškodenia uprednostníme opravu, než by sme ho mali vyhodiť. Kvalitné kožené topánky, ktoré sa po 300 raze poškodia nie je problém opraviť a nosiť ich ešte ďalších 300-krát. Tým predĺžime ich životnosť a teda tiež výrazne znížime cenu za jedno nosenie. Hoci nás teda lacnejšie topánky vyjdu zdanlivo menej, rozpadnú sa oveľa skôr a ich oprava vyjde často drahšie ako si kúpiť nové.

Vedeli ste, že cost per wear vám ľahko vypočíta slow fashion aplikácia Alpaka? Stačí si nafotiť svoje kúsky, zadať ich cenu a vždy si poznačiť, kedy sme kúsok nosili, aby sme mali aktuálny CPW jednotlivých našich odevov.

Občas sa však s nami zahrá aj naša psychika a podvedomie. Veľa z nás striedať to isté oblečenie rýchlo omrzí a zbavíme sa ho ešte skôr ako je to vôbec potrebné. Tzv. nákupná terapia nie je výmysel a rýchla a lacná móda nám ponúka okamžité nadšenie a potešenie. Koľko z nás predsa nakupuje aj keď skriňa praská a to ďalšie tričko nám naozaj netreba a vlastne sa k zvyšku ani veľmi nehodí? Preto je tiež lepšie nerobiť impulzívne nákupy, ktoré do vášho existujúceho šatníka nezapadnú. Premyslené nakupovanie zjednotí váš štýl a keď sa raz do toho dostanete, každý nový nákup váš šatník iba výborne doplní.

Samozrejme netreba sa hneď striktne orientovať len na high-fashion. Pokojne šatník oživte niečím čo je krátkodobo trendy.

Cost per wear je však aj tomto prípade jedným zo skvelých ukazovateľov, či stojí za to vytiahnuť peňaženku.

Ak viete, že šaty, blúzku alebo dokonca kabát potrebujete len na zopár príležitosti a teda cena za nosenie vyjde vyššia, namiesto nákupu zvážte prenájom. V našej ponuke máme celoročné kúsky od lokálnych dizajnérov a v prípade, že sa vám jeden zunuje, jednoducho ho vymeníte za druhý. Budete tak vyzerať skvelo a zároveň ušetríte - peňaženku aj planétu.

Monika

Oblečenie si môžete požičať