5 príkladov, ako minimalizmus (nielen v obliekaní) mení život

16.03.2019

Dobre, možno trocha preháňam. Ako nečakajte, že úplne celý život sa zmení, teda nič extrémne. (Lebo extrémy nie sú dobré.) Ale žije sa podstatne ľahšie a akosi slobodnejšie a voľnejšie.

Minimalizmus je taká moja každodenná meditácia. 

Všetko sa to začalo prečítaním knižky od Marie Kondo - Kúzelné upratovanie. Keďže upratovanie patrilo v mojom živote len k nutnému zlu, akosi som si nevedela predstaviť, prečo by som tú knihu mala čítať. Mala som pocit, že to je kniha pre dajakých šialených puntičkárov. Nebyť presvedčivého odporúčania mojej kamarátky, asi by som si ju neprečítala. 

Nevravím, že dodržiavam všetky odporúčania z knihy (oblečeniu a veciam po použití neďakujem, to mi už prišlo príliš :), ale veľa malých zmien sa mi podarilo uplatniť v každodennom živote. A toto sú výsledky:

1) Upratovanie už nie je taká drina 

Zbavila som sa všetkých zbytočností a hlúpostí, ktoré len zahltávali môj priestor na život. Najskôr som vypratala skriňu s oblečením a nechala som si len tie kúsky, ktoré som naozaj nosila. Žiadne kúsky "čo ak" som si nenechala. Postupne odišli knihy do knižnice (nechala som si len tie naozaj kvalitné či moje srdcovky) a zbavila som sa ďalšieho haraburdia. Bolo toho naozaj neuveriteľne veľa. Teraz to u mňa vyzerá ako v hotelovej izbe. Ale nevadí, menej vecí znamená menej zabitého času upratovaním a utieraním prachu zo zbytočností. 

Šumná rada 1: Každá vec má svoje miesto, svoj "domov" - keď ju hneď uložím tam, kam treba, nekopia sa mi hlúposti tam, kde nepatria (na gauči, na stoličkách, na poličkách...).

Šumná rada 2: Keď sa budete zbavovať vecí, skúste ich najskôr ponúknuť na bazároch či známym. Bola by škoda, keby to všetko hneď skončí na skládke odpadu. A ešte na tom možno čosi zarobíte :).

2) Mám viac času... 


Tým, že mi je ľúto si svoj nový prevzdušnený životný priestor zapratať sprostosťami, nákupným centrám sa vyhýbam ako čert svätenej vody. Zároveň, rýchlosť upratovania sa výrazne zredukovala. A menej nakupovania a menej upratovania znamená viac času, napríklad na jogu či čítanie kníh. 

3) ...a viac peňazí (na skutočne dôležité veci)


Keďže si milionkrát premyslím, či tú či onú vec naozaj potrebujem a obchody a nákupné centrá zoširoka obchádzam, zostáva mi viac peňazí. Ehm, popravde, nezostáva, lebo ich míňam na výlety a dovolenky, hodiny jogy, vzdelávacie kurzy, koncerty, divadlá či iné hodnotnejšie zážitky. Lebo ďalšia 20. sukňa či 55. tričko skutočnú a dlhotrvajúcu radosť nespraví. 


4) Viem, čo si oblečiem

Neverili by ste, ale funguje to: čím menej oblečenia mám v skrini, tým skôr viem, čo si oblečiem. V mojom šatníku má miesto len to, čo mám naozaj rada a čo aj rada nosím. A tak vetu: "Nemám si čo obliecť" už z mojich úst nie je počuť tak často.:)

Šumná rada 3: Keď si potrebujem kúpiť niečo nové, snažím sa využívať secondhandy, swapy alebo siaham po kvalitných kúskoch, ktoré vydržia dlhšie ako jedno sezónu.

5) Žijem ekologickejšie


Minimalizmis ide ruka v ruke s ekologickejším životným štýlom. Menej vecí = menší dopad na životné prostredie (zjednodušene).  Postupne som od minimalizmu prešla až k zerowaste spôsobu života, začala som obmedzovať mäso vo svojom jedálničku a v obliekaní som sa zamerala na alternatívy k neudržateľnej rýchlej móde - fast fashion. 


Minimalizmus nie je o tom, čo vlastníš, ale prečo to vlastníš. 


Samozrejme, nie som omylná a ani dokonalá. Ani v minimalizme. 

A vlastne, ani s minimalizmom to netreba preháňať. Tento životný štýl má stres eliminovať, a nie ho spôsobovať. Je najmä o tom,  že v živote nám hmotné veci nenahradia pravé šťastie.  

Once you need less you will have more.

Mini