Vedeli ste, že až 56 % ľudí na Slovensku by si oblečenie prenajímalo?

04.08.2019

Ďalších 38 % ľudí by možnosť pranajať si oblečenie zvážilo. Vyzerá to tak, že naše spotrebiteľské správanie nabieha na nový trend. Čoraz viac ľudí si uvedomuje výhody či dôležitosť toho, že veci nie je vždy nutné kupovať a vlastniť, ale je lepšie si ich požičiavať.


Prenájom oblečenia v sebe skrýva viaceré výhody: ekonomické, ekologické i praktické:

  • Prenájom je lacnejší ako si oblečenie kupovať. Aj tým, že množstvo vecí, ktoré si kúpime, reálne nenosíme.

  • Prenájom oblečenia sprístupňuje nosenie kvalitnejšieho (často aj ekologickejšieho) oblečenia bez toho, aby priveľmi trpela naša peňaženka.

  • Vďaka prenájmu si môžeme obmieňať a obnovovať náš šatník bez toho, aby sme podporovali prílišnú spotrebu, zvyšovali náš dopad na životné prostredie a míňali veľa peňazí.

  • Prenájom šetrí miesto v našom šatníku. To, čo už nenosíme, jednoducho vrátime. Už žiadne preplnené skrine a s tým spojený bezradný pocit: "Nemám si čo obliecť!" :) 

Prenajímať oblečenie si môžete už aj na Slovensku!

Od mája si oblečenie môžete prenajať aj na Slovensku vďaka Šumné. Ide o koncept online prenájmu kvalitného oblečenia od slovenských dizajnérov vyrobeného v duchu slowfashion a ďalšia alternatíva, ako si môžete udržateľne obmieňať šatník. Oblečenie tak nekončí takmer nenosené v skrini alebo na skládke odpadu, ale nosí sa stále dokolečka-dokola a tým sa zňižuje jeho uhlíková stopa. Misiou Šumné je prispievať k pozitívnej zmene v módnom priemysle, podporovať lokálnych dizajnérov a udržateľné obliekanie prostredníctvom cirkulárnej ekonomiky. 

Proces prenájmu je veľmi jednoduchý. Stačí sa zaregistrovať na našom webe www.sumne.sk, vybrať si šumný kúsok a dobru, na ktorú ho potrebujete. Po vrátení oblečenie profesionálne a ekologicky vyčistíme a môže si ho prenajať niekto iný. 

Šumný tip: Vytvorte s nami 1. knižnicu oblečenia! 
Máte doma oblečenie, ktoré takmer vôbec nenosíte a je vám ho ľúto vyhodiť? Darujte ho do 1. knižnice oblečenia! Darovaním vašich kúskov do knižnice oblečenia zabezpečíte, že nenosené oblečenie neskončí na skládke odpadu alebo nebude len tak ležať niekomu v jednej skrini, ale zažije ešte ďalších 1000 + 1 príbehov...teda šatníkov.
Ak máte záujem venovať oblečenie, stačí vyplniť tento FORMULÁR a my sa vám ozveme.

Prednedávnom vznikol na Slovensku Eko KoloVrátok - teda možnosť prenajímania detského oblečenie. Poslaním Eko KoloVrátka je dopriať vašim detičkám unikátne oblečenie najvyššej kvality bez toho, aby ste museli oblečenie neustále kupovať. Šetríte tak vaše financie, čas, ktorý môžete venovať rozvoju svojich detí, ale aj planétu.

Požičiavanie je nové nakupovanie!

Hovorí sa, že kupovať to, čo je možné si požičať, je ekonomický a ekologický nezmysel. Našťastie, stále pribúdajú alternatívy toho, čo si môžete prenajať resp. požičať. A to nielen v obliekaní. Napr. spoločenské hry si môžete prenajať vďaka firme Legorent. Je to veľká úľava najmä pre rodičov. Deti sa môžu hrať stále s novými stavebnicami bez toho, aby im tie, ktoré ich omrzia, zapratali celú detskú izbu.

Vždy mi bolo ľúto mať živý vianočný stromček na jedno použitie. A už vôbec mi neprišlo ako dobrá alternatíva mať stromček plastový.  Ale tejto dileme, či živý alebo plastový, je už koniec. Aj vianočný stromček sa už dá totiž prenajať. Dokonca, keď chcete, aj s ozdobami :) Takúto možnosť poskytujú napr. na stránke www.zivy.sk

Veci, ktoré nepotrebujete dennodenne k životu, ale z času na čas sa zídu? Nemusíte si ich kupovať, ale môžete si ich požičať. Či už vŕtačku, šijací stroj, stan, projektor, pekárničku na chlieb, zmrzlinovač. To všetko a ešte množstvo iných vecí si môžete požičiavať v Knižnici vecí. 

Máte ďalšie zaujímavé tipy na stránky či projekty, ktoré poskytujú veci na prenájom? Napíšte nám ich do komentárov. 

Veci by mali byt využívané a ľudia by mali byť milovaní. Nie opačne.

Domi