Ako si vytvoriť udržateľnejší šatník?

02.08.2020

K našej radosti sa téma udržateľnosti na Slovensku skloňuje čoraz častejšie a záujem o nákupy v secondhandoch, recykláciu oblečenia či SWAPy sú na vzostupe. Zmenu cítime aj v spôsobe, akým sa pristupuje k téme samotnej produkcie odevov či starostlivosti o naše kúsky. Začíname sa viac zaujímať o lokálne značky, štopkať si ponožky, upcyclovať staršie kusy nášho šatstva ako aj kvalitné ale neforemné nálezy zo sekáčov.

Udržateľná móda - nie je to také ťažké, ako si myslíte

Mnohí by na vlnu udržateľnosti chceli nasadnúť tiež, ale možno si nie sú istí, kde začať alebo sa boja obmedzení, ktoré sa im s hnutím slow fashion môžu spájať - úplný koniec nákupom nového oblečenia či minimalistický (kapsulový) šatník. Toto ale nie sú jediné spôsoby, ako znížiť svoj dopad na životné prostredie prostredníctvom našich odevných rozhodnutí, tzv. módnu stopu.

Pýtate sa, ako na to?

Je hneď 5 spôsobov, ktorými sa aj vy môžete k téme módy postaviť udržateľnejšie:

  1. Nakupujte menej oblečenia - a častejšie noste kúsky, ktoré už v skrini máte. Prieskumy ukázali, že nosíme len 20% oblečenia, ktoré vlastníme. To znamená, že zvyšných 80% vecí, do ktorých sme investovali, zostávajú nevynosené a zaberajú nám miesto v skrini. Striedmejším nakupovaním nebudú mať naše skrine neustály príliv nových kúskov a budeme mať príležitosť častejšie siahnuť po oblečení, ktoré už vlastníme, čím môžeme jeho uhlíkovú stopu znížiť takmer o polovicu.
  2. Čo nenosíte, darujte, vymeňte alebo zrecyklujte. V súčasnej dobe máme k dispozícii skutočne mnoho možností, ako so svojimi nenosenými kúskami naložiť. Oblečenie môžeme priniesť do SWAPu, vložiť do recyklačného kontajneru, darovať priateľkám či kolegyniam v práci. Ja mám napríklad so sestrami pravidelnú "burzu" oblečenia, kedy si každá z nás vytriedi oblečenie, ktoré už nejakú dobu nenosila a vymeníme si ho na nejaký čas medzi sebou. Pri tejto alternatíve je dôležité myslieť na to, aby ste možnosti darovania či výmeny oblečenia nebrali ako výhovorku k nakupovaniu nových kúskov, keďže sa ich potom môžete takto "udržateľne zbaviť".
  3. Ak si chcete oblečenie kúpiť, nakupujte lokálne a v duchu pomalej módy. Na Slovensku je mnoho dizajnérov a značiek, ktorí produkujú svoje krásne módne kúsky lokálne, eticky a udržateľne, pričom zamestnávajú ľudí v našich regiónoch. Nákupom ich odevov preto podporujete nielen myšlienku pomalej módy ale aj tých, ktorí ju vytvárajú. Pred každou kúpou odporúčame spýtať sa samého seba, ako často kúsok budeme môcť vynosiť a tiež odporúčame zamerať sa na nadčasové a univerzálnejšie kúsky, ktoré vieme využiť častejšie.
  4. Ak nechcete nové oblečenie kupovať, skúste si ho prenajať. Koncept prenájmu oblečenia je v zahraničí bežný, na Slovensku je zatiaľ novinkou. Pri prenájme si človek oblečenie požičia na určitú dobu, a potom ho opäť vráti a poputuje k ďalšiemu dočasnému majiteľovi, čím sa naplno využíva potenciál každého prenajímaného kúsku odevu a znižuje jeho uhlíková stopa. Prenájmom oblečenia má každý prístup ku kvalitnému oblečeniu na rôzne príležitosti či obdobia a taktiež môže experimentovať pri ich výbere.
  5. Vezmite si ihlu a niť a oblečenie si upravte. Pokiaľ máte obľúbený kúsok, ktorý vám už ale nesedí alebo sa vám okukal, skúste si ho prešiť na nový zaujímavý model. Na internete môžete nájsť naozaj veľké množstvo inšpirácie či inštruktážnych videí, ako sa dá oblečenie prešiť či upraviť, aby vám lepšie sedelo alebo sa zmenilo na nepoznanie. 

Evka

Clothes aren't going to change the world. The women who wear them will. (Anne Klein) 

Zdroje: