9 rýchlych tipov ako rozoznať kvalitné oblečenie

16.04.2020

Aj napriek snahe kupovať si menej oblečenia sa stane, že si potrebujeme do šatníka niečo doplniť. V takomto prípade je najudržateľnejšim riešením robiť rozumné rozhodnutia už pri kúpe nového oblečenia. Kvalitné oblečenie vydrží viac nosení a praní a dobre ušitá vec nám robí aj viac radosti.

Najlepšou radou pri kúpe nového oblečenia je vybrať si lokálneho dizajnéra, kde je možnosť dozvedieť sa čo najviac informácií o výrobe odevu. Pokiaľ však nemáme takúto možnosť, môžeme využiť 8 rýchlych tipov, ako namieste spoznať kvalitne ušité oblečenie.

Dajte prednosť kvalite nad kvantitou

1. Silný šev

Skontrolujte, ako sú jednotlivé časti odevu zošité dokopy. Švy majú byť rovné, nemajú vyzerať uvoľnené Vždy sa radšej uistite, či niekde šev nechýba tým, že jemne potiehnetezošité časti odevu od seba, aby ste videli či oblečenie drží dobre pohromade a je precízne zošité. 

2. Test ťahom

Jemne potiahnite látku a sledujte, či sa vráti späť do pôvodného tvaru. Týmto testom si overíte či si materiál zachová svoj tvar, alebo ostane zmenený. 

3. Hrúbka látky

Podržte odev oproti svetlu, aby ste videli, aká hrubá je látka. Vo všeobecnosti platí, že prírodné materiály sú kvalitnejšie ako syntetické. Preto môže byť aj tenký ľan alebo hodváb, ktorý je často priehľadný, materiál kvalitný. Inak sa však môžete držať pravidla, že hustejšia látka, ktorá nepresvitá, je kvalitnejšia. Špeciálne pri bavlne platí, že ak cez tkaninu presvitá svetlo, kvalita nie je vysoká. 

4. Zips

Kovový zips je kvalitnejší ako plastový. Označenie YKK na zipse môžete považovať za známku kvality. Ide totiž o Japonskú firmu vyrábajúcu zipsy, ktorá si udržuje vysoký štandard kvality. 

5. Gombíky

Ak je k oblečeniu pripevnený náhradný gombík, je to známka kvalitnejšieho odevu. Skontrolujte aj kvalitu gombíkov a či sa všetky zmestia do gombíkových dierok. 

6. Vzory na látke

Vždy, keď je na oblečení vzor, napríklad prúžky, jednotlivé panely odevu by mali zapadnúť do seba a splynúť so švami. Ak to tak nie je, evidentne do výroby tohto oblečenia nešlo veľa úsilia a tým pádom nie je veľmi kvalitné. 

7. Kvalita nite

Tenká a slabá niť sa používaním ešte viac stenší. Skontrolujte na mieste kvalitu a hrúbku nite. Je dostatočne pevná, aby udržala odev pohromade? Sú stehy zosilnené na miestach, kde by mali byť? 

8. Kvalita strihu

Lacné odevy sa často šijú tak, aby šetrili na úkor kvality. Nekvalitné odevy preto spoznáte jednoducho: rukávy sú kratšie ako by bolo žiadané, vnútorné švy napríklad pri nohaviciach sú nepríjemne krátke a sotva držia pohromade a oblečenie celkovo nevyzerá na postave dobre. 

9. Vaše nové džínsy sú ťažké a tuhé

Ak sú nové džínsy mierne nepohodlné, je to v skutočnosti dobré znamenie.

Podľa magazínu GQ je vysokokvalitná džínsovina zvyčajne ťažšia a spočiatku trochu tuhá, pretože materiál má väčší počet vlákien. Naproti tomu lacnejšie džínsy sú často mäkké hneď, ako ich kupujete nové, pretože obsahujú menej vlákien a niekedy sú predprané chemikáliami, aby sa dosiahla želaná mäkkosť. To však v skutočnosti môže znížiť ich trvanlivosť.

Betka&Dominika

Kvalitné oblečenie na prenájom