5 dobrých rád ako začať s minimalizmom v roku 2020
Nový rok so sebou prináša pocit čerstvého začiatku a motivácie zdolávať ašpiračné novoročné predsavzatia. Pokiaľ ste sa do 2020 rozhodli vstúpiť ako väčší minimalisti ale neviete, kde začať, prečítajte si 5 dobrých rád, ktoré vám môžu pomôcť.
1. Nepotrebujete väčšiu skriňu, potrebujete menej oblečenia.
Pri pohľade na preplnené skrine si mnohí povedia, že skrátka nemajú dostatočne veľký priestor na uskladnenie všetkých svojich nosených a nenosených kúskov. Vlastne často ani nevedia, aké oblečenie vlastnia, keďže sa skrine stávajú neprehľadnými a zapratanými. Možno je práve toto váš prípad a dokúpenie ďalšej skrine do domácnosti sa javí ako dobrý nápad. Skúsili ste sa ale zamyslieť nad tým, koľko oblečenia vlastne vlastníte? A čo je ešte dôležitejšie, koľko z vašich kúskov aj reálne nosíte?
Aktivita: Než začnete tento rok viniť z nedostatku miesta svoje malé úložné riešenia, skúste si vytriediť skriňu a čo vám už neslúži, darujte či posuňte ďalej. Odporúčame vám zo skríň vybrať všetko oblečenie, ktoré vlastníte, aby ste získali reálnu predstavu o jeho množstve.

2. Mám všetko, čo potrebujem. Potrebujem všetko, čo mám.
Dosiahnutie väčšieho minimalizmu sa úzko spája s redukovaním oblečenia, ktoré už nenosíme a nepotrebujeme. Môžeme ho odniesť do koša na textil, priniesť do swapu, či podarovať do Knižnice oblečenia, kde si ho budú môcť prenajať ďalší spokojní nositelia, aby sa už raz vyrobené kúsky naplno využili. V minimalistickom šatníku by sa mal každý kúsok vynosiť aspoň 30 krát, preto je lepšie investovať do kvalitnejšej lokálnej módy alebo si kúsky na pár špeciálnych príležitostí skrátka požičať?
Aktivita: Skúste si pri triedení vašej skrine chytiť každý kúsok vášho oblečenia a spýtajte sa sama seba, či ho ešte stále potrebujete vlastniť alebo by možno viac poslúžil niekomu inému - kamarátke, kolegyni či človeku v núdzi.
3. Vlastníte viac oblečenia, ako potrebujete.
Pokiaľ sa máte tendenciu sťažovať, čo všetko vám ešte v šatníku či v domácnosti chýba, pravdepodobne ste obeťou mentality nedostatku. Ak sa zameriate len na to, čo vám chýba, určite toho veľa nájdete. Či už sú to nové topánky, blúzka alebo ďalšie šaty do práce. Najlepším liekom na pocit nedostatku je aktívne vytváranie pocitu hojnosti a dostatku tým, že upriamite svoju pozornosť na všetko to, čo vlastníte a prináša vám radosť či pocit vďaky.
Aktivita: Vždy, keď sa pristihnete, že rozmýšľate nad tým, čo vám chýba, nájdite 3 kusy oblečenia, na ktoré vo svojom šatníku nedáte dopustiť a ste za ne vďačná - či už je to starší kabát, ktorý vás vždy ochráni pred vetrom alebo univerzálne šaty, ktoré vám vedia poslúžiť pri každej príležitosti.
4. Minimalizmus nie je o tom, čo vlastníte ale o tom, prečo.
Priznajme si to, ako často sa zamýšľame nad tým, prečo máme v šatníkoch ten či oný kúsok oblečenia alebo akú pridanú hodnotu nám nový kúsok do našej skrine prinesie? Impulzívne nakupovanie, často kvôli akciám či zľavám, nám zaplavuje šatníky kopami oblečenia, ktoré často si ani neoblečieme.
Aktivita: Skúste sa spýtať samej seba, čo vo vás vytvára potrebu neustáleho nakupovania nových kúskov oblečenia. Taktiež si položte otázku "prečo" pred nakupovaním či počas pravidelného sezónneho triedenia šatníka.

5. Najdôležitejšie veci v živote nie sú veci.
Pokiaľ sa čo i len na chvíľu zamyslíme nad tým, čo je pre nás v živote dôležité, pravdepodobne nás napadne naša rodina, priatelia, zdravie a naše šťastie, a nie kabelka alebo nový kabát. To preto, že naše vzťahy vytvárajú skutočné životné hodnoty. Keď materiálnym veciam prestane prikladať zbytočne dôležitý význam, môžete sa viac venovať rozvíjaniu pre vás dôležitých vzťahov a ušetrené prostriedky radšej investovať do nových zážitkov.
Aktivita: Skúste sa zamyslieť, čomu v živote prikladáte najväčšiu hodnotu a tomu prispôsobte trávenie svojho voľného času.
Evka
