30tka je nová 40tka alebo 5 + 1 tip, ako sa (ne)obliekať

08.06.2019

8. jún bol v roku 1992 vyhlásený za Svetový deň oceánov. Nie len tak pre nič za nič. Oceány sú nenahraditeľnou súčasťou nášho ekosystému - sú najväčšími producentmi kyslíka, dôležitou súčasťou potravinovej bezpečnosti, absorbujú 25 % emisií CO2, sú domovom vzácnych rastlín a živočíchov...jednoducho, udržujú zem obývateľnou.


Ale oceány dnes trpia. Určite ste už počuli o ostrovoch tvorených z odpadu brázdiacich oceány, mŕtvych zvieratách, ktoré zabili plasty, či o mikroplastoch, ktoré sa nachádzajú vo vode. Množstvo odpadu sa do morí a následne do oceánov dostáva aj z vnútrozemských krajín. Napr. taký Dunaj denne do Čierneho mora vyplaví 4,2 tony plastovej hmoty, čo sa rovná jednému nákladnému autu. 

35 % mikroplastov v oceánoch pochádza z prania oblečenia

Oceány znečisťuje aj naše oblečenie. Veľká časť sa totiž vyrába z umelých látok ako napr. polyester, nylon či akryl. Praním sa tieto látky z textílií uvoľňujú v podobe mikroplastov a tie sa následne dostávajú do nášho potravinového reťazca. Mikoplasty boli nájdené už aj v pitnej vode. Sú také malé, že ich nedokážu zachytiť čističky odpadových vôd. Napr. pri praní fleecky sa uvoľní okolo 100 - 250 tisíc mikroskopických vlákien (cca 2 gramy).

Aj vy môžete pomôcť oceánom...

...a vôbec nemusíte vycestovať tisíce kilometrov a ísť ručne čistiť oceán :). Vplyv na oceány má aj náš spôsob obliekania a starostlivosť oň. Preto odporúčame dodržiavať nasledovné rady:

  1. Keď už potrebujete nové oblečenie, uprednostňujte kvalitné oblečenie z organických materiálov;

  2. Nekupujte lacné oblečenie vyrobené zo syntetických materiálov;

  3. Ak je to možné, perte minimálne. Pokiaľ sa niečo lokálne zašpiní, stačí vyčistiť dané miesto. Nemusíte prať celé šaty :). Čím je totiž oblečenie staršie, tým viac mikroplastov sa z neho uvoľňuje;

  4. Ak je to možné, perte na nižších teplotách, ideálne na 30 °C. (Rozdiel vo výsledkoch prania oproti 40 °C nie je skoro žiaden, ale šetríte textilné vlákna i svoju peňaženku);

  5. Namiesto fleecu a polyamidu uprednostňujte merino (má takmer rovnaké vlastnosti).

Extra šumný tip pre odvážnych: Uprednostňujte nudapláže :). Množstvo mikroplastov totiž pochádza aj z našich plaviek vyrobených zo syntetických materiálov.


Dominika

We are living on the planet if as if we have another one to go. (Terry Swearingen)