30tka je nová 40tka alebo 5 + 1 tip, ako sa (ne)obliekať
8. jún bol v roku 1992 vyhlásený za Svetový deň oceánov. Nie len tak pre nič za nič. Oceány sú nenahraditeľnou súčasťou nášho ekosystému - sú najväčšími producentmi kyslíka, dôležitou súčasťou potravinovej bezpečnosti, absorbujú 25 % emisií CO2, sú domovom vzácnych rastlín a živočíchov...jednoducho, udržujú zem obývateľnou.
Ale oceány dnes trpia. Určite ste už počuli o ostrovoch tvorených z odpadu brázdiacich oceány, mŕtvych zvieratách, ktoré zabili plasty, či o mikroplastoch, ktoré sa nachádzajú vo vode. Množstvo odpadu sa do morí a následne do oceánov dostáva aj z vnútrozemských krajín. Napr. taký Dunaj denne do Čierneho mora vyplaví 4,2 tony plastovej hmoty, čo sa rovná jednému nákladnému autu.
35 % mikroplastov v oceánoch pochádza z prania oblečenia
Oceány znečisťuje aj naše oblečenie. Veľká časť sa totiž vyrába z umelých látok ako napr. polyester, nylon či akryl. Praním sa tieto látky z textílií uvoľňujú v podobe mikroplastov a tie sa následne dostávajú do nášho potravinového reťazca. Mikoplasty boli nájdené už aj v pitnej vode. Sú také malé, že ich nedokážu zachytiť čističky odpadových vôd. Napr. pri praní fleecky sa uvoľní okolo 100 - 250 tisíc mikroskopických vlákien (cca 2 gramy).

Aj vy môžete pomôcť oceánom...
...a vôbec nemusíte vycestovať tisíce kilometrov a ísť ručne čistiť oceán :). Vplyv na oceány má aj náš spôsob obliekania a starostlivosť oň. Preto odporúčame dodržiavať nasledovné rady:
Keď už potrebujete nové oblečenie, uprednostňujte kvalitné oblečenie z organických materiálov;
Nekupujte lacné oblečenie vyrobené zo syntetických materiálov;
Ak je to možné, perte minimálne. Pokiaľ sa niečo lokálne zašpiní, stačí vyčistiť dané miesto. Nemusíte prať celé šaty :). Čím je totiž oblečenie staršie, tým viac mikroplastov sa z neho uvoľňuje;
Ak je to možné, perte na nižších teplotách, ideálne na 30 °C. (Rozdiel vo výsledkoch prania oproti 40 °C nie je skoro žiaden, ale šetríte textilné vlákna i svoju peňaženku);
Namiesto fleecu a polyamidu uprednostňujte merino (má takmer rovnaké vlastnosti).
Extra šumný tip pre odvážnych: Uprednostňujte nudapláže :). Množstvo mikroplastov totiž pochádza aj z našich plaviek vyrobených zo syntetických materiálov.
Dominika
We are living on the planet if as if we have another one to go. (Terry Swearingen)
Zdroje:
https://www.greenpeace.org/slovakia/sk/kampane/oceany/
https://ec.europa.eu/maritimeaffairs/policy/ocean-governance_sk
https://science.dennikn.sk/clanky-a-rozhovory/neziva-priroda/vesmir-a-zem/2554-zvysujuca-sa-kyslost-oceanov-ohrozuje-cele-ekosystemy
https://theclick.sk/plavky-su-neekologicke-a-skodia-oceanom-textilny-priemysel-si-z-toho-tazku-hlavu-nerobi/
https://www.odpady-portal.sk/Dokument/104191/az-tretina-mikroplastov-pochadza-z-oblecenia.aspx
https://ciernalabut.sk/3498/kusocky-plastu-su-uz-aj-pive-ci-nasom-tanieri-sa-tam-dostanu-co-proti-tomu-robit/