3 knižné tipy na júl od Šumné

18.07.2020

Tento rok asi menej z nás trávi leto na pláži pri mori, ale veríme, že čas na knižku si nájdete aj tak, či už na Zlatých Pieskoch, Seneckých jazerách či Zemplínskej šírave. :) Radi by sme vám odporučili 3 zaujimavé knižky súvisiace (nielen) s fast a slow fashion, ktoré nám požičali úžasné dievčatá z Fashion Revolution Slovakia.

1. Cradle to Cradle: Remaking the Way We Make Things
(Od kolísky ku kolíske: Prerobme spôsob, akým robíme veci)
od William McDonough, Michael Braungart 

"Používať oheň - spaľovanie a tak bojovať s odpadom je stredoveké správanie. Je to akýsi druh paranoje - keď sa ľudia cítia neisto, schyľujú sa k takýmto zvláštnym riešeniam. Prístup cradle to cradle alebo od kolísky ku kolíske je taký prístup, ktorý vidí odpad ako jedlo, výživu, zdroj. Cradle to cradle je ako dobré záhradkárčenie - nie je to o "zachraňovaní" planéty, ale je to o naučení sa na nej prosperovať, rozkvitať. Tak, ako správni záhradkári - potrebujeme viac kooperovať s prírodou."

Prečo nespochybniť presvedčenie, že náš - ľudský priemysel musí škodiť prírode? Prečo nepovažovať samotnú prírodu za ten správny model na výrobu vecí? Strom produkuje tisíce kvetov, aby vytvoril ďalší strom, avšak jeho hojnosť kvetov nepovažujeme za zbytočný odpad, ale je to niečo bezpečné, krásne a vysoko účinné.


Zdá sa vám takýto model ako niečo zo série sci-fi? Knižka Cradle to Cradle vás presvedčí, že je to možné, a že takéto modely využívajúce prístup cradle to cradle už naozaj existujú. 

2. How to be a fashion revolutionary 

(Ako sa stať módnym revolucionárom a módnou revolucionárkou)

od Fashion Revolution 

Útla a úzka knižka, ale zato veľmi obsažná a super graficky spracovaná. Ukazuje cestu, ako každý a každá z nás môže byť módnym revolucionárom a revolucionárkou. Okrem toho odhaľuje zaujímavé, či žiaľ, lepšie povedané - zarážajúce fakty o módnom priemysle, o ľuďoch, ktorí vyrábajú naše oblečenie, a ďalších jeho problematických oblastiach. V prehľadne zoradených informáciach sa dozviete aj veľa informácií o materiáloch - o tom ako a z čoho vzniká naše oblečenie, za akých podmienok a aký majú dopad na životné prostredie. Okrem toho ponúka aj množstvo tipov, ako sa obliekať udržateľnejšie alebo aké iniciatívy, aplikácie či značky stoja za našu - vašu pozornosť. Po jej prečítaní (čo vám nezaberie viac ako pár hodín) sa budete cítiť plný vedomostí a inšpirácie.

3. Rise & Resist: How to Change the World
(Povstať a vzdorovať: Ako zmeniť svet?)

od Clare Press  
Knižka Rise & Resist s vami podnikne divoký výlet cez nový aktivizmus upratujúci svet. Politické pochody sú späť vo veľkej miere, pretože ľudia sa zhromažďujú s cieľom budovať hnutia za environmentálnu a sociálnu spravodlivosť. Dnešný kontext si však vyžaduje čoraz viac tvorivej stratégie, aby boli naše hlasy vypočuté. Clare Press prechádza zemeguľou a stretáva sa s vášnivými inovátormi a tvorcami zmien, ktorí veria v silu pozitívnej sily. Od eko-bojovníkov a zero-wasterov až introvertných remeselníkov či intersektorové feministky, všetci sú za revolúciu každého druhu. Aj ty si? Pripoj sa k tlaku za veľký spoločný cieľ - prehodnotiť to, ako dnes žijeme, aby sme zajtra vybudovali udržateľnejšiu alternatívu. Rise & Resist je povzbudzujúcim príbehom, ktorý zvýrazňuje hlasy zapojené do globálneho boja za udržateľnejší a spravodlivejší svet. Clare Press je plná nádeje a dáva nám množstvo nápadov, ako zmeniť svet. 

"Vyzývam kohokoľvek prečítať si túto knihu a necítiť sa byť po tom nútený okamžite konať." 

Mini


Zdroj: 
knižnica Fashion Revolution Slovakia
https://www.goodreads.com/ 
https://goodonyou.eco/ 


Chcete zmeniť módny priemysel?