ČASTO KLADENÉ OTÁZKYČo je Šumné?

Šumné, teda nielen pekné, ale aj umné obliekanie. Našim cieľom je znižovať uhlíkovú stopu vyrobeného oblečenia a podporovať kvalitnú a lokálnu výrobu módy prostredníctvom vzdelávania a osvety a tiež formou prenájmu oblečenia.

Vzdelávanie a osveta: Aktívne sa venujeme osvetovým aktivitám v oblasti udržateľnej módy, lokálnej odevnej produkcie a cirkulárnej ekonomiky formou prednášok, blogov, príspevkov na sociálnych sieťach či verejných vystúpení. Našou misiou je prispievať k pozitívnej zmene v módnom priemysle, podporovať lokálnych dizajnérov a udržateľné obliekanie prostredníctvom cirkulárnej ekonomiky.

Prenájom oblečenia: Naša ponuka oblečenia má dve línie: dizajnérske kúsky od lokálnych značiek, ktoré vyrábajú oblečenie v duchu slowfashion, a potom krásne ale zriedka nosené kúsky oblečenia, ktoré nám ľudia darovali cez zbierky alebo poslali poštou. Momentálne aktívne ponúkame len prvú líniu, ale na spustení tej druhej už usilovne pracujeme. Oblečenie prenajímame na rôzne časové obdobia. Keď sa vám kúsok zunuje, jednoducho ho vrátite a my vám pošleme ďalší zaujímavý model podľa výberu. Pôvodný kúsok riadne vyčistíme, ošetríme a poputuje k ďalšiemu zákazníkovi.


Ako vznikol projekt Šumné?

Veľmi nás trápilo, čo sa deje v textilnom priemysle. Akými nekvalitnými a lacnými vecami sme zahltení. Podľa viacerých výskumov vraj bežne nosíme len 20 % toho, čo máme v skrini, zvyšných 80 % končí do 2-3 rokov na skládke odpadu. Nezriedka sú to nové a nikdy nenosené veci. Snažili sme sa obliekať zodpovedne a udržateľne, ale stále to nebolo "ono". Keď sme potrebovali niečo nové, nie vždy sme to našli na swapoch či v sekáčoch. Vtedy sme začali viac pokukovať po slovenských dizajnéroch, ktorí sa svojím prístupom k výrobe hlásia k slow fashion. Keďže ide pochopiteľne o drahšie výrobky, nie vždy sme si ich mohli dovoliť. 

Potom sme v zahraničí narazili na model prenájmu oblečenia a prišlo nám to ako niečo prelomové, niečo, čo by vyriešilo aj náš šatníkový problém. Prenájom znamená, že ľudia oblečenie nevlastnia, ale si ho požičiavajú - prenajímajú. Tak sme čakali, kedy to príde na Slovensko a budeme si môcť konečne niečo prenajať. Po čase Dominika povedala o modele prenájmu bratovi, ten sa na ňu len zahľadel a povedal: "A prečo čakáte? Prečo to nezačnete robiť vy?". A stalo sa, Šumné - teda nielen pekné, ale umné obliekanie bolo na svete.


Prečo ste sa rozhodli ísť práve cestou slow fashion?

Obe sa už niekoľko rokov snažíme žiť udržateľnejšie, čo nás koniec koncov priviedlo aj k cirkulárnej ekonomike a k projektu prenájmu oblečenia Šumné. Keď sme si formovali, čo chceme prenajímať, rozhodli sme sa takmer bez váhania pre slow fashion. Kebyže sa rozhodneme inak, išli by sme proti vlastnému presvedčeniu a samým sebe. Necítili by sme sa v súlade s našim projektom a našimi hodnotami. Možno je táto cesta, na ktorú sme sa vydali, oveľa ťažšia a bude pravdepodobne trvať dlhší čas, kým sa nám podarí dosiahnuť všetky nápady a ciele, o ktorých dúfame. No dôležitejší je pre nás skutočný zmysel Šumné a jeho pozitívny dopad na ľudí a životné prostredie, ako rýchle zisky bez skutočnej hodnoty.


Čo predchádzalo vzniku Šumné?

Pred tým, než sme sa do Šumné pustili, robili sme si veľký prieskum toho, či by bol o model prenájmu - požičiavania oblečenia na Slovensku záujem. Vyzbierali sme viac ako 800 dotazníkov od ľudí z celého Slovenska. Z prieskumu vzišlo, že viac ako 56 % ľudí by si oblečenie prenajalo a okolo 38 % by túto možnosť minimálne zvážilo. Tieto dáta nás presvedčili a rozhodli sme sa projektu naplno venovať.


Aké sú výhody prenájmu oblečenia?

Koncept požičovní oblečenia vďačí za svoju rastúcu popularitu mnohým výhodám, ktoré táto alternatíva nakupovania ponúka. Priblížime vám z nich aspoň niekoľko:

Požičiavanie šetrí našu planétu. Odevný priemysel sa stal jedným z najväčších znečisťovateľov pitnej vody a životného prostredia, a to najmä kvôli neustále narastajúcemu dopytu po novom, lacnom oblečení. Požičiavaním sa zabezpečí, aby sa každý vyrobený kus oblečenia vynosil viacerými užívateľmi a už len tým, že sa minimálne zdvojnásobí počet jeho nosení, sa jeho uhlíková stopa zníži o 44%.

Obnova šatníka bez výdavkov za nakupovanie. Určite ste už počuli, že človek nosí jeden kus oblečenia priemerne 7-8 krát, než ho vyhodí alebo odloží na dno skrine. Podľa prieskumov takto minieme okolo 112 000 EUR za život, generácia pod 25 rokov dokonca viac, až okolo 178 000 EUR (!). Požičiavaním oblečenia sa predchádza zbytočným výdavkom za nakupovanie, keďže ponúka prístup k oblečeniu za zlomok jeho nákupnej ceny.

Ľahký prístup k módnym kúskom. Možnosť prenájmu oblečenia umožňuje širokej verejnosti vyskúšať si nosenie kvalitných dizajnérskych kúskov bez toho, aby rozbili svoj bankový účet. Týmto sa dostávajú do povedomia aj dizajnéri, ktorí pôsobia lokálne a svoje produkty vyrábajú v duchu slowfashion. Požičiavaním sa zabezpečí, aby vyrobené oblečenie neskončilo len u jedného majiteľa ale rotovalo medzi ľuďmi, čím sa nielen podporia odevní dizajnéri ale aj zníži "cost per wear" jednotlivých odevov.


Podľa čoho si vyberáte lokálnych dizajnérov a dizajnérky?

Dizajnérov a dizajnérky sme si vyberali podľa toho, či vyrábajú svoje modely lokálne, či sa hlásia k slow fashion a aký typ módy vyrábajú. O spoluprácu nás oslovujú aj samotné dizajnérky a dizajnéri. Pre nich je spolupráca s nami len plus - o nič sa nemusia starať, celý servis prenájmu oblečenia zabezpečíme my a oni sa môžu sústrediť na to, čo ich baví, teda dizajnérska tvorba.:) Našim cieľom je, aby sa kvalitná, slovenská a udržateľná móda stala bežnou súčasťou našich šatníkov alebo tvorila väčší podiel v šatníku, ako je tomu dnes. Snažíme sa preto šíriť osvetu o slovenskej móde, blogujeme, prednášame na podujatiach či vo firmách. Ich tvorba sa teda aj vďaka Šumné dostáva viac do povedomia verejnosti. Okrem toho sme platforma pre dizajnérov a ďalší odberný a komunikačný kanál pre ich výrobky.


Ako funguje proces prenájmu oblečenia?

Zákazník si na našom ne-shope vyberie kúsok, o ktorý má záujem. Rovnako si zvolí, časové obdobie, na ktoré si chce model prenajať či už je to 3-7 dní, 14 dní alebo jeden mesiac. Model si potom môže prísť vyskúšať na dohodnuté odberné miesto, odkiaľ si tiež model prevezme alebo mu ho doručíme poštou na zvolenú adresu v rámci Slovenskej republiky. Po vynosení nám kúsok vráti, my ho profesionálne očistíme, ožehlíme, môže poputovať k ďalšiemu zákazníkovi.


Ako prebieha doručenie oblečenia, snažíte sa tiež o jeho ekologické riešenie?

Keďže sa snažíme, aby malo Šumné čo najmenší dopad na životné prostredie, zamýšľame sa nad ekologickými formami rozvozu oblečenia, napríklad cez kuriérov na bicykli, alebo nad bezodpadovým spôsobom balenia odevov s pomocou vratných obalov. Sme presvedčené, že prenájom oblečenia je skvelý spôsob, ako neprodukovať odevný odpad, ušetriť peniažky za ďalší módny kúsok, ktorý po pár použitiach aj tak skončí na dne skrine a ako mať prístup stále k novému a kvalitnému oblečeniu.


Aký typ oblečenia nájdem v Šumné?

V našom šumnom ne-shope nájdete oblečenie od slovenských dizajnérskych značiek. Ponúkame oblečenie vhodné na spoločenské príležitosti, pracovné stretnutia, konferencie, obdobie tehotenstva, špeciálne rande alebo večer s priateľmi. V ponuke máme aj dizajnérske doplnky a jedinečné kolekcie


Kto sú vaše zákazníčky?

Zákazníčky máme od Bratislavy po Košice, od mladých dievčat, tehotných žien, čerstvých mamičiek až po pracujúce ženy. Pýtali sme, prečo si oblečenie prenajímajú. Najčastejšie dôvody boli, že je to Ideálny spôsob, ako si ekologicky obmieňať šatník, je to lacnejšie, ako kupovať nové drahé oblečenie a môžu byť stále iné aj bez preplnených skríň málo noseného oblečenia.


Čo ak sa oblečenie poškodí, alebo zašpiní?

S dizajnéri vyberáme odolnejšie a kvalitnejšie látky, ktoré sú vhodné na prenájom. Zároveň klientov poučíme o tom, ako sa o oblečenie starať, aby vydržalo čo najdlhšie. Bežné škvrny či fľaky vedia v čistiarni bez problémov profesionálne odstrániť. Menšie poškodenia zase vedia opraviť samotní dizajnéri, ktorí svoje modely poznaju najlepšie.


Čo plánujete urobiť s oblečením, ktoré už bude v zlom stave a nebude sa dať ďalej nosiť?

Niektoré kúsky vieme upcyklovať, čiže prešiť alebo inak upraviť na nový model, ktorý znova pošleme do obehu a týmto oblečeniu predĺžime jeho životnosť. Avšak oblečenie, ktoré sa stane skutočne nenositeľné alebo sa nenávratne poškodí, poputuje na recykláciu, alebo ho posunieme do firiem, ktoré z textilného odpadu vyrábajú izolácie pre budovy či iné produkty.


Knižnica oblečeniaČo je Knižnica oblečenia a ako funguje?

OZ Šumné - Knižnica oblečenia spája dve línie prenájmu oblečenia: dizajnérske kúsky od lokálnych značiek, a potom krásne ale zriedka nosené kúsky oblečenia, ktoré nám ľudia darovali cez zbierky alebo poslali poštou. Momentálne aktívne ponúkame len prvú líniu, ale na spustení tej druhej, Knižnice oblečenia, už usilovne pracujeme a všetky detaily o jej fungovaní vám radi prezradíme už o pár mesiacov.

Knižnica oblečenia bude fungovať na podobnom princípe ako knižnice, na ktoré sme zvyknutí. Avšak namiesto kníh si ľudia budú môcť za členský poplatok zapožičať oblečenie, ktoré bolo do Knižnice oblečenia darované. Samozrejme, oblečenie budeme pravidelne dopĺňať, triediť, opravovať, profesionálne čistiť a žehliť, aby sa k zákazníkom dostalo vždy čisté a bez závad.

Darované oblečenie, ktoré nebudeme vedieť poskytnúť na prenájom, poputuje do centier pomoci, secondhandov, prípadne na upcykláciu, kde ho prešijeme alebo inak upravíme na nový model, ktorý znova pošleme do "obehu" a týmto darovanému oblečeniu predĺžime jeho životnosť.


Môžem vám darovať oblečenie, ktoré už nenosím?

Často sme dostávali otázku, či nezbierame nosené oblečenie a nevieme ho nejako využiť, keďže mnohí ľudia vlastnia kúsky, ktoré síce majú radi a sú v dobrom stave, ale už ich z rôznych dôvodov nenosia a je im ich ľúto vyhodiť či len tak darovať. Tak sme sa rozhodli, že založíme prvú Knižnicu oblečenia na Slovensku a začneme takéto kúsky od ľudí prijímať a chceme ich prenajímať za náklady s tým spojené, aby každý už raz vyrobený a zakúpený kúsok oblečenia mohol byť využitý v plnej miere, aj keď už svojho pôvodného majiteľa omrzel. Každým jedným nosením navyše sa totiž znižuje módna stopa jednotlivých kusov oblečenia a tým aj ich dopad na životné prostredie, čo je pre nás kľúčové.

Udržateľná móda a cirkulárna ekonomikaAko aplikuje Šumné princípy cirkulárnej ekonomiky?

Cirkulárna ekonomika okrem výroby a používania produktu zahŕňa do cyklu aj spôsob, akým sa s produktom naloží po skončení jeho životnosti. Šumné funguje na jednom z princípov - re-use, a teda znova použiť. Oblečeniu predlžujeme životnosť požičiavaním, šetrným čistením a úpravami a preberáme zodpovednosť ako s ním naložiť keď jeho životnosť skončí, aby neskončilo na skládke.


Ako sa Váš projekt líši napríklad od second handov?

Šumné sa snaží priniesť ďalšiu alternatívu ako sa obliekať udržateľne a zároveň podporovať lokálnych dizajnérov, ich výrobu a to, aby sa do našich šatníkov dostávali kvalitné kúsky už od "pôvodu" vyrobené udržateľnejšie a kvalitnejšie, ktoré vydržia oveľa dlhšie a tým pádom nezaťažujú našu planétu. (Napr. pri praní bežného oblečenia sa vypúšťa do vôd množstvo mikroplastov, ktoré nezachytia ani čističky odpadových vôd. Neznamená to, že chceme nahradiť swapy či sekáče :). Secondhandy sú super (pokiaľ človek aj oblečenie kúpené v sekáči naozaj vynosí a nekupuje na tony len preto, že je to lacné :). Avšak nie každý má čas sledovať nový tovar, chodiť sa kúskami prehrabávať a čakať, kým tam pribudne práve ten v ich veľkosti a podľa vkusu.

V Šumné si môžu z prehľadnej ponuky vybrať modely, ktoré sa im zapáčia a požičať si ich len na dobu, na ktorú ich potrebujú. Nemusia oblečenie hromadiť v šatníkoch a môžu si vyskúšať nejaký odevný výstrelok či nový štýl bez toho aby riskovali, že sa im po čase zunuje.